Mégsem lesz vámszámla, legalábbis a jövő év május elsején, az EU-csatlakozáskor életbe lépő új vámtörvény nem tartalmazza ezt a vámbiztosítéki kategóriát – erősítette meg lapunknak a Bankszövetség vámügyekért felelős szakértője, Ledniczkyné Bárány Erzsébet, az OTP Bank Rt. vámüzletágának igazgatója és Szendi Antal a VPOP vámigazgatója.
A hitelintézetek szerint technikailag aggályos lett volna a vámszámlarendszer kivitelezése, továbbá nem látták azt az ügyfélkört, amellyel gazdaságosan működtethető lenne ez a konstrukció. A vámteher előre fizetése megfelelt volna a központi költségvetés érdekeinek, de nem ügyfélbarát – mondta az OTP üzletág-igazgatója.
A vámhivatal túlteljesítette az időarányos bevételi terveket – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Nagy János országos parancsnok. Az egész évre tervezett bevétel valamelyest megemelt összegének 90 százalékát kellett november végéig teljesíteniük. November végéig beszedték a jutalomhoz szükséges 711,6 milliárd forintot, pontosabban a VPOP ennél nagyobb, 718,2 milliárdos bevételt ért el. A bevételek részletes bontásából kitűnik, hogy a vámosok elsősorban a fogyasztáshoz kapcsolódó adókkal érték el a célt, a vámbevételek valamelyest elmaradtak a várakozásoktól. A vámhatóság 4 milliárd forint jutalmat oszthat szét 7800 dolgozója között, amit a fináncok reményei szerint még az idén megkaphatnak.
A tájékoztatón elhangzott, hogy csökkent a VPOP kinnlévőségeinek mértéke, ami a tavaly év azonos időszakának 40 százalékára rúg, s 50 milliárd forint körüli összeget takar. A több száz főt érintő tervezett létszámleépítés 1,5 milliárd forinttal terheli meg a jövő évi költségvetésüket. A költségvetésnek jövőre mindössze 11 milliárd vámbevétele lesz, a többit az uniós csatlakozás nyeli el.
