Az OTP Bank Rt. szakértői nem számítanak arra, hogy a jelenlegitől nagymértékben eltérő (azaz lényegesen gyengébb vagy erősebb) szinten határoznák meg az árfolyamsáv közepét az ERM II-höz csatlakozva - mondták el a banknál lapunk kérdésére. Valahol az úgynevezett „egyensúlyi árfolyam” szintjén tűnik optimálisnak a középárfolyam. A sokféle elméleti megfontolásra épülő egyensúlyi modellszámítások egyébként nagyjából a jelenlegi árfolyamszint körüli sávot hozták ki, mint amelyről legvalószínűbben állítható, hogy abban tartózkodik az egyensúlyi árfolyam. Ellenkező esetben - vélik az OTP szakértői - egy ettől lényegesen eltérő árfolyamszint veszélyeztethetné a teljesítendő kritériumok (az inflációs vagy az államháztartási hiányra vonatkozó cél) teljesítését.
Az Erste Bank várakozása szerint a bevezetés időpontjában érvényes piaci árfolyamhoz közeli árfolyam lesz az ERM II. sávközép - véli Bodor József az Erste Bank Hungary Rt. treasury igazgatója. Az átváltási üzletág jövője kapcsán az MKB és az Erste bankárai úgy vélekednek, hogy hosszú távon egyfelől üzleti volumen vész el a forint megszűnésével, másfelől viszont új termékek gyors megjelenése várható az euró bevezetése kapcsán. Jelenleg nem számszerűsíthetők az előnyök és a hátrányok - teszik hozzá. A Raiffeisen szerint az elmaradó tranzakciós bevételek, amit az euró/forint konverziók során a bank felszámol ügyfeleinek, veszteséget okoznak. Erre vonatkozóan konkrét becslések még nem születtek.
Az euró bevezetésére az MKB és az OTP Bank vélekedése szerint reálisnak tekinthető a kormány és az MNB által hivatalosan megjelölt 2008. januári időpont: a konvergenciakritériumok a kívánt időben teljesíthetők. Az Erste Bank kevésbé optimista, 2009-2010-et jelölte meg a bevezetés várható időpontjaként.
A közös valuta bevezetéséig - bár a magyar valuta már az ERM II. tagja lesz - a forint az erős oldalon 15, a gyengén 2,5 százalékot mozdulhat el, tehát a sávon belül is bőven van lehetőség a volatilis mozgásra. Az esetleges forint-árfolyammozgások miatt egészen a valutacseréig szükség lesz a fedezeti ügyletekre (határidős ügyletek, swapok, opciók stb.). Az euró bevezetése után persze az euró/dollár vagy más, eurózónán kívüli valutákra kötött fedezeti ügyletekre továbbra is szükség lesz.
