Az első határidőig, október 31-ig hat fogyasztó jelezte a Magyar Energia Hivatalnál, hogy feljogosított fogyasztóként élne a lehetőséggel a január 1-jével megnyíló szabad gázpiacon - mondta Hatvani György, a gazdasági tárca helyettes államtitkára egy konferencián. A földgáz-liberalizáció során két részre válik szét a mostani közüzem, s ezzel együtt az árak is. A szabad piacra lépést választó cégekre a piaci ár érvényes, a közüzemben maradottakra továbbra is a hatóságilag szabályozott ár lesz a mérvadó. A liberalizált piacon a feljogosított fogyasztók mellett megjelennek a rendszerirányítói, a tározói, a kereskedői, illetve a szállítói engedélyesek. A szállítói és a rendszerirányítói engedélyes más engedéllyel nem rendelkezhet, így a Mol Rt.-nek külön cégbe kell szerveznie az előbbi két szolgáltatását - mondta Hatvani.
Franciaországban 1998-2001 között a feljogosított cégek 20-30 százaléka élt a piacra lépés lehetőségével - mondta a fórumon Jean-Louis Martinaud, a Gaz de France képviselője. Európában a legnagyobb szabályozó hatóság Nagy-Britanniában található, a 336 fős hivatal büdzséje 40 millió eurót tesz ki - mondta Günter Waschke, a német gazdasági és munkaügyi minisztérium munkatársa. Az angolok mögött az olaszok következnek, 112 emberrel és 25 millió eurós költségvetéssel.
