BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre valószínűbb a 4,9 százalékos éves ÁHT-hiány

Mivel az államháztartás novemberben várható hiánya és decemberi többlete nagyjából kiegyenlítheti egymást, az egész évre tervezett 4,8 százaléknál várhatóan csak egy tized százalékponttal lesz nagyobb az államháztartás GDP-arányos deficitje.

2003. november 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Október végéig az önkormányzatok nélkül 878,5 milliárd forint volt az államháztartás hiánya, az év egészére pedig 920-930 milliárd forint hiány várható – jelentette ki pénteken Várfalvi István, a Pénzügyminisztérium (PM) helyettes államtitkára. A GDP-arányos deficit az év végéig várhatóan 4,9 százalékra emelkedik. Novemberre jelentős, 230 milliárdos hiány várható, ekkor kell ugyanis kifizetni a 13. havi és visszamenőleges nyugdíjemelések 70 milliárdos tételét, illetve a kismamapótlék várhatóan 27 milliárd forintos tételét is. A decemberre tervezett 180 milliárdos szufficit teljesülését ugyanakkor várhatóan semmi nem akadályozza: a vállalkozások idén már nem számolhatnak azzal, hogy az APEH a törvényben meghatározott idő előtt fizeti vissza az áfát – mondta Várfalvi.
Folytatódott az evabevételi előirányzat túlteljesítése: az októberi 9,8 milliárd forinttal 10 hónap alatt 30 milliárd forintra nőtt az egyszerűsített vállalkozói adóból származó bevétel, szemben a 16 milliárd forintos előzetes tervvel. A társadalombiztosítás első 10 havi hiánya 304,3 milliárd forint volt. A deficit az egész éves előirányzatot 27,2 milliárd forinttal haladta meg, aminek döntő többsége az Egészségbiztosítási Alapnál keletkezett. A 2004-es költségvetési tervezet esetleges módosításaival kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva a helyettes államtitkár úgy vélte, hogy a büdzsé egyenlegét érintő indítványok már nem várhatóak, de további belső átcsoportosításokat nem zárt ki.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet