Újabb lépést tettek az érintettek a földgázpiaci liberalizáció felé, a 187/2003. kormányrendeletben ugyanis kidolgozták a földgáz határon keresztüli szállításának általános szabályait is. Így a határon keresztül szállító földgázvezetéken történő kapacitáslekötésre azok a földgázkereskedők, közüzemi nagykereskedők, feljogosított fogyasztók, termelők és rendszerirányítók jogosultak, amelyeknek a Magyar Energia Hivatal engedélyt adott.
A határon keresztüli szállítókapacitást a szállítói engedélyeseknél kell lekötni. Az ügyletekben részt vevőket minden esetben információadási kötelezettség terheli, valamint a rendszerirányítónak olyan információkezelő eljárásokat és nyilvántartási rendszert kell vezetnie, amely lehetővé teszi az egyes szállítások elkülönített kezelését. A feljogosított fogyasztót a saját ellátásához szükséges határkeresztező kapacitás illeti meg, amelynek a fogyasztó egy évre visszamenő, a közüzemi szerződésben rögzített legnagyobb teljesítményigényével kell arányosnak lennie.
