Nincs elég pénz a közkonyhák modernizációjára
Bár a közétkeztetés rendszere forráshiánnyal küszködik, az uniós csatlakozás időpontjára teljesíteni kell az élelmiszer-higiéniai és a konyhai ételmaradék ártalmatlanítására vonatkozó előírásokat. A közétkeztetésben jelenleg mintegy kétezer társaság dolgozik, amelyek hozzávetőleg 60 milliárd forint értékű meleg ételt értékesítenek. A társaságok háromnegyede önkormányzati tulajdonban van, hatvan százalékuk gyermekétkeztetéssel foglalkozik. A napi étkeztetési költség átlagosan fejenként 300 forint körül alakul. A szakmai szervezetek szerint problémát jelent, hogy a turisztikai és vendéglátó-ipari konyhák élelmiszer-higiéniai uniós megfeleltetésére 2003-ban mintegy 600 millió forint áll rendelkezésre, ám ebből a közétkeztetéssel foglalkozó konyhák nem részesülnek. A konyhák felszereltségétől függően 200 ezertől 10 millió forintig terjedő beruházást igényel a modernizáció, amelyet a forráshiánnyal küszködő önkormányzatok nem tudnak előteremteni.
Románia eltörölte a vámmentes búzaimportkvótát
A román mezőgazdasági miniszter tegnapi bejelentése szerint Románia az év végig eltörölte a vámmentes búzaimportra vonatkozó kvótát, hogy segítse az aszály sújtotta román mezőgazdaságot. A szomszédos ország búzaszükséglete évi 3,6 milliárd tonnát tesz ki, ám az idei aszály következtében csupán alig 2,5 millió tonnát takarítottak be. Románia még a nyáron 940 ezer tonna malmi búza vámmentes importját engedélyezte, s a kvótából eddig 826 ezer tonnát használtak ki a kereskedők. Az ország hagyományos fő búzaszállítói Franciaország, Oroszország, Magyarország és Ukrajna.
