BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A regionális terjeszkedést segíti a kockázati tőke

2003. november 11. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Év végéig két-három új, egyenként 5 millió eurónál nagyobb összegű kockázati és magán-tőkebefektetés várható Magyarországon, míg az Európai Unióhoz való csatlakozást követően globális alapok jelenhetnek meg 20 millió eurónál nagyobb befektetésekkel - mondta lapunknak Zombory Viktória a kockázati és magántőke témájában tartott tegnapi konferencián. A Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) elnökségi tagja szerint a közeljövőben a magyar vállalkozások organikus fejlődésénél nagyobb szerepet játszhatnak a határon átnyúló akvizíciós üzletek, melyekben a magyar vállalkozók a kockázati tőkebefektetőkkel karöltve vesznek részt.
Magyarország már-már regionális magántőkeközpontnak is tekinthető, miután az alapok dél- és kelet-európai invesztícióikat gyakran innen vezénylik le. A magyarországi kockázati tőkebefektetések 90 százalékban közép-európai regionális alapoktól származnak. Eddig 1,1 milliárd eurót invesztáltak magyar vállalkozásokba, ebből 2003-ban 113 milliót. Az elmúlt években a vállalatfelvásárlás és a tőzsdei cégek felvásárlása, majd a börzéről való kivezetése vált jellemzővé, s csökkent a fejlesztési célú tőke szerepe a magyar kockázati befektetésekben. Zombory úgy véli, hogy a kivásárlások stabilizáló szerepet játszanak a gazdaságban, mert biztosítják olyan vállalatok, üzletágak fennmaradását, melyek a multinacionális cégek átstrukturálása, kivonulása miatt esetleg megszűntek volna. Ezekben a helyzetekben jól jön, ha a 3-5 éves befektetési időszakra tervező kockázati és magán-tőkebefektetőkre lehet bízni ezeket a vállalkozásokat, melyek a recesszió elmúltával újra szakmai befektetőkre találhatnak.
Csillag István gazdasági miniszter szerint a kormány az 1995 és 2000 közötti makropályára vezetné vissza a gazdaságot. A kedvezőbb gazdasági környezet kialakítása, valamint a gazdasági jog európai normáknak való megfeleltetése kedvezőbb helyzetbe hozhatja a kockázati tőkét is. A hazai gyakorlatban az egyik ilyen jogszabályváltozás, hogy bevezetik a visszaváltható részvény kategóriát.
A befektetők a cégekben szerzett részesedések idei eladása (exit) kapcsán nem számoltak be leírásokról. Novemberig hét magyar vállalkozásból vonult ki a magántőke, nagyobbrészt jó hozammal. A kockázati és magán-tőkebefektetők egy-egy vállalatban általában 3-5 évig fialtatják a pénzüket. Most mind a 7 esetben stratégiai befektetők vásárolták meg a cégeket a kockázati alapoktól, közülük a Globus hűtőházvásárlása részvénycserés ügylet volt. Zombory Viktória jövőre még több, s ugyancsak a stratégiai befektetőket vonzó exitre számít. Információink szerint már több ügylet is előkészítés alatt áll. Az EU-csatlakozásnak köszönhetően a jövőben olyan szakmai invesztorok jelenhetnek meg, amelyeknek eddig nem volt pálya Európa perifériája, ám a csatlakozással máris látómezejükbe kerülnek a korábban kevesebb figyelmet élvező közép- és kelet-európai cégek.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet