BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hiába az olimpia, nem jönnek a szponzorok

2003. november 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium illetékese a közelmúltban úgy nyilatkozott, hogy az olimpia évében akkora forrást biztosítanak a Magyar Olimpiai Bizottságnak (MOB), amekkorára igényt tart. Valóban ilyen mesébe illő lenne a helyzetük?
- Ezt a nyilatkozatot magam is hallottam, ám mégsem merném kijelenteni, hogy 2004-ben anyagi gondjainkon maradéktalanul enyhíteni tudnánk. Azt hiszem, mindenki számára nyilvánvaló, hogy évente akár 5 vagy 10 milliárdot is el lehetne költeni kizárólag az élsportra. Ezzel szemben viszont a szaktárcától - különböző jogcímeken - az előirányzat szerint 1,85 milliárd forintot kap jövőre a MOB. Ebből kell fedeznünk az olimpiai részvételt, a felkészülést, így a kvalifikációs versenyeken való részvételt, sőt, még sporteszközök beszerzésére is kell költenünk. Ráadásul az említett közel 1,9 milliárdos tervezett keret sem teljes egészében készpénzállomány, ebben szerepel például egy mintegy 200 milliós tételnyi természetbeni juttatás, azaz edzőtábori és létesítményhasználati támogatás. Így korántsem mondhatnám, hogy fejedelmi a helyzetünk.
Ráadásul nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a MOB-nak nem csupán az olimpia évében - amikor a közvélemény és a kormányzati szervek figyelme is fokozottan az élsport felé fordul - szükséges a felkészülést segítenie. Biztosítani kell a folyamatosságot, éppen ezért a szakági szövetségektől négyéves programokat kérünk az olimpiai ciklusok között. Ezt követően a vállalt célokhoz, kvótákhoz szükséges pénzügyi keretet is meghatározzuk, amit viszont csak részben tud biztosítani a MOB. Így többek között - az egyéb állami ráfordításokon túl - még maga a sportoló vagy az egyesülete is szponzorok felkutatására kényszerül.
- Mennyit kapnak kizárólag a részvételre?
- A magyar csapat jövő évi olimpiai részvételére költségvetési forrásból 250 millió forintot szánnak, csupán 50 százalékát a 2000. évinek. A sportolók ebből a csökkenésből azonban semmit sem éreznek majd meg, mert a még fennmaradó részt a MOB saját pénzéből fedezi. Ezeket figyelembe véve még inkább túlzás lenne azt állítani, hogy mesébe illő a MOB helyzete. Az ésszerű és szükséges kiadásokra viszont fedezetet biztosít a költségvetésből kapott pénz, s elmondhatjuk, hogy az ország gazdasági helyzetéhez képest tisztességes bánásmódban részesül a MOB-on keresztül a sport.
- Logikusnak tűnne, s a hallottak alapján némi gyógyírt jelenthetne, hogy az olimpiai felkészülés hajrájában a jelentősebb szponzorok egyre komolyabban érdeklődnek, s egymás kezébe adják a kilincset…
- Ez sajnos koránt sincs így! Az olimpia közeledtével nem tapasztalható az adakozókedv növekedése - legalábbis ami a tőkeerős, nagy cégek jelentős részét illeti. Döntő részük például a megkeresésekre sem válaszol. Így például érzékeny veszteséget jelentett, hogy a Mol Rt. felbontotta a MOB-bal kötött támogatói szerződését. Mindezek ellenére az idén szerezni tudunk mintegy 270 millió forintot. Hozzá kell tennem, hogy az ilyen jellegű források felkutatása már több esetben kudarcot vallott. Elég csak a legutóbbi, talán leglátványosabb kezdeményezésre, a sporttárca által két évvel ezelőtt indított „magyar csapat” programra gondolni, amely nem váltotta be a hozzá fűzött remények.
A nemzetközi multikkal más a helyzet. Ezek az egyébként megnyerhető vállalatok akkor is „részesei” az olimpiának, ha egy fillér támogatásról sem kötnek megállapodást a MOB-bal, az anyavállalatuk többségének ugyanis szerződése van a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal, ezért reklámjuk biztosan látható lesz a legtöbb eseményen. Ennek ellenére a Coca-Cola, a Samsung és a McDonald's hazai leányvállalata is folyósít kisebb-nagyobb összegeket a MOB számára. Az állami és a szponzori támogatásokon túl különféle pályázatok révén a NOB-tól is kapunk némi pénzt, míg működésre ugyancsak a NOB-tól és az Európai Olimpiai Bizottságtól érkezik kisebb összeg.
- Hamarosan életbe lép a szaktárca által reform értékűnek tartott új sporttörvény, amelynek kiemelt eleme lesz az állami források átláthatóbb elosztása. A miniszter szerint kiteszik az asztalra a pénzt, s abból mindenki a produkált eredményeinek megfelelően részesül, így egyes szervezetek lobbiképességének szerepe gyakorlatilag megszűnik. Ön szerint ez a tervezet növeli vagy csökkenti a hazai sportéletben a MOB súlyát?
- Úgy gondolom, a sporttörvény tervezett változtatásai számunkra elfogadhatóak, azokhoz szinte teljes egészében alkalmazkodni tudunk. A jelenlegi támogatási rendszer és szervezeti struktúra ugyanis valóban bonyolult, s azt várjuk, hogy az új törvény mindezt egyszerűsíti.
Véleményünk szerint egyébként a minisztériumon kívül két markáns szervezet elegendő lenne a magyar sportéletben. Az egyiknek az olimpiai, míg a másiknak az olimpián nem szereplő sportágakat kellene tömörítenie. Előbbire a Magyar Olimpiai Bizottság alkalmas lenne, utóbbi érdekképviseleti szerepet pedig a Nemzeti Sportszövetség tölthetné be...
- A Nemzeti Sportszövetségben azonban jelenleg az olimpiai sportágak is benne vannak…
- Azt azért nem szabad elfelejteni, hogy a törvény erejével lettek bekényszerítve, ugyanis jelenleg csak az kaphat állami támogatást, aki tagja a szükségesnek.
Visszatérve az előbbi kérdésre úgy vélem, hogy a MOB súlya az új sporttörvény révén nemhogy csökkenne, inkább növekszik. A törvénytervezetben azonban egy dolgot nem tudunk elfogadni. Annak a kuratóriumnak az összetételét kifogásoljuk, amelynek meghatározó szava lesz az olimpián részt vevő sportolók és edzők ösztöndíjának odaítélésekor. Ebben a grémiumban a MOB nem kapta meg a feladatával arányos képviseletet, s ezen mindenképpen változtatni szeretnénk.
- Mint a Népstadion és Intézményeinek korábbi főigazgatója hogyan látja a Puskás Ferenc Stadion sorsát? Az olimpia rendezés lehetőségeit vizsgáló tanulmány arra világított rá, hogy jelenleg nincs egyetlen olyan nyitott sportlétesítmény sem, amely alkalmas lenne olimpiai esemény megtartására.
- A napokban hozott létre a sportminiszter egy szakértői testületet, amelynek magam is tagja vagyok. A szervezet ilyen módon történt megalakulását különösen azért tartom fontosnak, mert ez az első testület a stadion ügyében, amelyet a szaktárca hívott össze. Úgy vélem, meg kell határozni - s ennek alapján lehet majd dönteni a rekonstrukció irányáról -, hogy egy ekkora létesítménynek milyen igényeknek kell megfelelnie. Egy jelentős központi, nemzeti stadion kialakítása a hazai sportélet számára is rendkívül fontos. Amennyiben a kivitelezés tartósan elhúzódik, kieshetünk a nemzetközi, s különösen az európai versenyszervező körből, hiába a megfelelő szakembergárda. Ez pedig azt jelentené, hogy lényegesen kevesebb világversenyt kapna az ország.
- Schmitt Pál politikai szerepvállalása után változott-e a MOB presztízse, megítélése?
- Nem hiszem, hogy a MOB megítélése változott volna azt követően, hogy a bizottság elnöke a Fidesz alelnöke lett. Kétségtelen, hogy a rendszerváltást követő néhány évben ilyen szempontból el voltunk kényeztetve, ugyanis az állami sportirányítás vezetője, Gallov Rezső politikai szempontból független személyként viselkedett. Igaz, ma már ez is megváltozott, hiszen a minisztérium felállításával annak vezetői természetszerűleg a politikai pártok soraiból kerülnek ki.
Hozzá kell tennem azonban, hogy a nemzetközi sportéletben korántsem példátlan az, hogy politikai szempontból befolyásos emberek a sportdiplomáciai életben is szerepet vállalnak. Annyi azonban bizonyos, hogy az elnöknek a két feladatkört el kell választania egymástól, s amennyiben ez nem valósulna meg, úgy a közgyűlés levonhatja a következtetéseket, s megteheti a szükséges lépéseket.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus
Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet