Az Országgyűlés bizottságai véleményezték a három környezetterhelési díjról szóló törvényjavaslathoz beadott módosító indítványokat. Az már eldőlni látszik, hogy bevezetik az új közterheket, de több lényegi ponton változhat a javaslat. A lakossági fogyasztókat érintené kellemetlenül az a bizottságok és a pénzügyi tárca által is támogatott elképzelés, melynek értelmében a közüzemi csatornahálózatok működtetői a terhelés arányában átháríthatják a díjat a felhasználókra. Több feladatot róhat ugyanakkor a csatornacégekre, hogy a szennyvíz mennyiségét és minőségét nekik kellene ellenőrizniük - a kormány egy ilyen módosítással ugyanakkor nem ért egyet.
Várhatóan megszavazza a T. Ház azokat a módosításokat, amelyek a díjvisszaigénylés bővítésére vonatkoznak: eszerint a levegőterhelési díj 50 százaléka visszakérhető a szennyezéskibocsátás csökkentésére irányuló beruházás legfeljebb kétéves időtartama alatt.
Minden jel szerint a törvény életbelépésével a fizetendő díjból levonhatóvá válik a vízminőségmérő műszerek értéke. Puhítások figyelhetőek meg a mentességeknél is: támogatásra talált az a beterjesztés, mely szerint nem kellene fizetni, ha a meglévő szerződésekhez képest üzemzavar miatt kényszerül a termelés növelésére a kibocsátó, illetve a felhasznált vízben eredetileg is megtalálható vízterhelő anyag mennyisége után. Csak a kormányon múlik továbbá annak a javaslatnak a sorsa, amely szerint az önkormányzatok a lakossági szennyezőket rászorultsági alapon mentesíthetnék a díjfizetés alól. Egy - a pénzügyi tárca támogatását is élvező - fideszes javaslat szerint a kormánynak ez év december 15-ig meg kellene alkotnia a törvény végrehajtási rendeleteit.
