BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszületett a földgázár-szabályozás

2003. október 30. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tervezetthez képest némi késéssel, csütörtökön napvilágot láttak a földgáz árszabályozásának kereteiről és a rendszerhasználati díjak megállapításáról szóló rendeletek. Mindkét jogszabály a részleges földgázpiaci liberalizáció napján, azaz 2004. január 1-jén lép életbe. A rendszerhasználati díjakat szállítási, elosztási, valamint tárolási díjak szerinti csoportosításban állapítják meg. Így januártól szállítói díjat kell fizetnie a vezeték igénybevétele esetén a közüzemi nagykereskedőnek, a nyilvántartásba vett feljogosított - azaz óránként 500 köbméter feletti teljesítményt lekötő - fogyasztónak, a termelőnek, a kereskedőnek, valamint a rendszerirányítónak. Igaz ugyan, hogy utóbbi a szállító teljesítménydíjából származó árbevétel 10,5 százalékára jogosult, a díjtétel pedig 0,52 forint köbméterenként. Az elosztói díjrendszeren belül a rendelet megkülönböztet átalány-, alap-, teljesítmény-, valamint forgalmi díjat, melyet ugyancsak az előbb felsorolt körnek kell megfizetnie. Elviekben ezek nyújtanak fedezetet többek között az értékcsökkenésre és a működési költségekre az elosztói engedélyeseknek. A tárolási díjakon belül ki- és betárolási, valamint tárolói mobil és csúcsdíjat különböztet meg a rendelet. A tárolók igénybevétele esetén a tárolói engedélyes részére a közüzemi nagykereskedőnek és a rendszerirányítónak kell fizetnie, betárolás esetén 1,221, kitárolás esetén pedig 0,561 forintot köbméterenként.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet