A Magyar Természetvédők Szövetsége környezetvédelmi fórumán tiltakozott a tervezett új - külszíni, ciánátmosásos eljárással működő -, a legnagyobb európai aranybánya megépítése ellen. A Gabriel Resources kanadai bányavállalat és a Rosia Montana Gold Corporation által a romániai Verespatakon építendő üzem - amely naponta 40 tonna ciánt használna fel -, illetve a 800 ezer köbméteres, 2,5 millió tonna kapacitású zagytároló súlyosan veszélyeztetné a Maros-mente lakóit. Persányi Miklós, a szaktárca minisztere ígéretet tett a diplomáciai segítségnyújtásra.
