BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Budapest drasztikus vízdíjemelés elé néz?

2003. október 27. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A környezetterhelési díjról szóló törvényjavaslat kezelhetetlen mértékű többletköltséggel járna a szolgáltatók számára, amelyet azok továbbhárítanak majd a fogyasztókra - mondta lapunknak Papp Mária, a Víz- és Csatornaművek Országos Szakmai Szövetségének (VCSOSZSZ) főtitkára.
A szervezet számításai szerint a vízdíjból a teljes mértékű bevezetése után 30-40 milliárd forintos évi bevételre fog szert tenni a költségvetés - jövőre ennek 40 százalékára számítanak -, amelynek 90 százaléka a csatornaszolgáltató szervezetektől származik majd. Mivel az állam és az önkormányzatok tulajdonában lévő társaságok önköltségi alapon állapítják meg a szolgáltatási díjaikat, és abból jövőre a központi szennyvíztisztító beruházási önrészét és az inflációt is ki kell gazdálkodniuk, Papp szerint Budapesten várhatóan 60 százalékos díjemelést okozna a környezetterhelési díj. Vidéken 8-28 százalékos emeléssel számolnak a szervezet tagjai.
A szövetséggel a beterjesztő Pénzügyminisztérium (PM) nem egyeztetett a törvényjavaslatról, így arra sem tudták felhívni a tárca szakértőinek figyelmét, hogy a megfelelő laboratóriumi-mérési háttér hiányában semmilyen szervezet nem lesz képes azt betartatni - tette hozzá a főtitkár. A szolgáltatók számára elfogadhatatlan a javaslat azért is, mert a várt környezetterhelési díjból származó - a PM számai szerint jövőre 11 milliárd forintos - bevételt nem címzetten környezetvédelmi beruházásokra fordítják majd vissza, hanem a költségvetést finanszírozzák belőle.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet