A jóléti erdőgazdálkodás megvalósításához, az ehhez szükséges fejlesztésekhez hozzávetőleg másfél milliárd forint többletforrásra lenne szükség - vélekedett Ormos Balázs, az Országos Erdészeti Egyesület főtitkára. Szerinte a főleg állami tulajdonban lévő erdészetek évente 4,25 milliárd forintot hoznak erdőfenntartási járulék formájában a költségvetésnek, a rendelkezésre álló fejlesztési források azonban nem elégségesek. Az erdészeti feladatokra kapott 6,3 milliárdos támogatás nagy része a főtitkár szerint lényegében az általuk befizetett pénz visszautalása. Az erdészek ezenkívül 5,3 milliárdot kapnak az új telepítések szerkezetének átalakítására, valamint 2 milliárdot a nemzeti vidékfejlesztési terv részeként.
Az egyelőre félkész állapotban lévő nemzeti erdészeti program és erdőnyilatkozat - kidolgozása után országgyűlési határozat formájában - tíz évre meghatározza az erdőgazdálkodás teendőit, rendezi a tulajdonviszonyokat - mondta nemrég Orosz Sándor, a parlament mezőgazdasági bizottsága erdészeti albizottságának elnöke. A terv 1-1,5 milliárdot juttatna közcélú feladatok megvalósítására, ez egyelőre számottevően elmarad az EU-ban hasonló célokra fordított összegektől.
Az unióban az átlagos erdősültség több mint 30 százalék, Magyarország célja a következő néhány évben 26 százalékos erdősültség elérése (Észak-Magyarországon ez 35 százalékos, az Alföldön viszont alig 10 százalékos az erdősültség). Az unióban átlagosan az erdők kétharmada van a magántulajdonban, Magyarországon ez csupán egyharmadot tesz ki.
