Még az idén aláírják az összes szükséges szerződést a termelői szervezetek (tész) létrehozásáról – mondta lapunknak Lux Róbert, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács főtitkára. Az EU-csatlakozás után ugyanis egy 1996-os közösségi rendelet miatt csak tészbe tömörült zöldség- és gyümölcstermelők folyamodhatnak közösségi támogatásért. Emellett az értékesítésnél is szükség van e szervezetekre. Ma Magyarországon 46 tész létezik, az országot 70-90 létrehozásával lehet lefedni. A termelőknek fejlesztési beruházásokra, és így több állami támogatásra is szükségük lesz a csatlakozásig, de az integrációnak köszönhetően remélhetően jobban ki lehet majd használni az eszközállományt. A csatlakozás után a szervezeteket terhelő egyik legnagyobb költség várhatóan a megfelelő értékesítési menedzsment kialakítása és fenntartása lesz. A terméktanács az ágazat külkereskedelmi szerepéhez méltó, az agrártámogatások 25 százalékát kitevő keretösszegért lobbizik – mondta Lux.
