A mintegy 160 takarékszövetkezet közül a napokban 36 írta alá a megállapodást a gazdasági tárcával a midihitel folyósításával kapcsolatban, de számuk a közeljövőben akár meg is duplázódhat - mondta lapunknak Szőke András, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke. Így elvileg akár már ma is sorba állhatnak a vállalkozók a legfeljebb 10 millió forintos hitelért, amelyet az átfutási idő miatt nagyjából 2-3 hét alatt kaphatnak kézhez. A takarékszövetkezetek egyébként még idén néhány milliárd forintnyi hiteligénylést várnak a midihitelből, éves szinten pedig 10 milliárdos kihelyezést remélnek - mondta Szőke. Az sem kizárt, hogy valamilyen kedvezményes konstrukciót ajánlanak fel, például az Európa hitellel együtt. Az OTSZ szerint várhatóan a bankok is felveszik termékportfóliójukba ezt a fajta hitelt, s a számítások szerint e szektorban is hasonló volumenű kihelyezés várható.
A midihitel futamidejét a bankok és a szövetkezetek határozzák meg, kamata a háromhavi BUBOR (most 9,35 százalék) vagy a mindenkori jegybanki alapkamat (jelenleg 9,5 százalék) plusz 4 százalék. Mindehhez a hitel folyósításától számított legfeljebb három évig 4 százalékpontos támogatást ad az állam. A hitelintézetek nemrégiben fogadták el a „nettókamat-rendszert”, így a vállalkozások az állami támogatással csökkentett kamatot fizetik vissza a bankoknak. Az állam pedig az időarányos támogatást utalja ki a pénzintézetnek, nem pedig a vállalkozásnak utólag, ahogy az a bruttó kamatnál szokásos. A felvett hitel fejlesztési célú, csupán 20 százaléka fordítható forgóeszköz-finanszírozásra. Ha egy vállalkozás nem tudja előteremteni a hitel fedezetét, állami garanciát kérhet, és amennyiben az elbírálás pozitív, díjtámogatást kap, amit a gazdasági tárca a kis- és középvállalkozói célelőirányzatból finanszíroz.
