BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Januártól egy ára lesz a földgáznak

2003. szeptember 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A két éve bevezetett kettős földgázárrendszert január elsejével váltja fel az új, egy termék - egy ár típusú rendszer, amelyre főként a kezdődő liberalizáció, valamint az árfelzárkóztatás miatt van szükség. Jelenleg Magyarországon a földgáz 70 százaléka importból származik. Továbbra is fennmarad a lakossági és a nagyfelhasználók közötti különbség a lakossági kompenzációs rendszer bevezetése miatt - derül ki a gazdasági tárca közleményéből. Varró László, a Magyar Energia Hivatal (MEH) vezető közgazdásza szerint emellett néhány nem lakossági fogyasztónak még az energiaadóval is meg kell birkóznia.
A lakosság számára az idei fűtési szezontól bevezetik a földgázár-kompenzációs rendszert, melyet az éves szinten 3000 köbméternél kevesebbet fogyasztók vehetnek igénybe; a kompenzáció mértéke 4-6 százalék lesz - tudtuk meg Podolák Györgytől, az MSZP gazdasági munkabizottságának alelnökétől. Ennél többet mindössze az ország lakosságának 10 százaléka fogyaszt, akik csak a fogyasztásuk egy részére vehetik igénybe a kompenzációt.
A fennmaradó 90 százalék esetében Varró szerint az emelés mértéke nem lesz jelentős - ráadásul a lakosságot az energiaadó sem terheli -, a kompenzált és a nem kompenzált ár közötti különbség pedig 8-10 forint lesz csupán köbméterenként. A kompenzációt a 10 forintra emelt bányajáradékból fizeti majd az állam - ezt többségében a Mol állja a gázmezői révén -, így a kompenzációs célelőirányzat 25-30 milliárd forintot tesz ki.
Az ellensúlyozás mértéke a mostani rendelkezés szerint évről évre csökken, így nem hirtelen emeléssel, hanem fokozatosan idomulna az európai árakhoz a magyarországi földgázár. Ez a MEH közgazdásza szerint 8-10 évet vehet igénybe. Az árak az ország importfüggősége miatt nagyban függnek a piaci árváltozásoktól, így egyelőre nehéz megjósolni, hogy a jövő év elején mennyit kell fizetnie a lakosságnak és az egyéb fogyasztóknak. A lakossági árakat befolyásolja az is, hogy a tervek szerint a földgáz áfája 2004-ben a középső kulcsban marad, így csupán három százalékponttal, 15 százalékra emelkedik.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet