ä Bakonyi Attila
Az év első hét hónapjában 45 feljogosított fogyasztó lépett ki a villamosenergia-szabadpiacra, összes energiafogyasztásuk az országos felhasználás 18 százaléka - mondta Kaderják Péter a Magyar Energia Hivatal elnöke. Szeptember elsejével további hat cég csatlakozik a liberalizált árampiachoz. Kaderják szerint ezek éves szinten 6-12 százalék költségmegtakarítást érhetnek el. Ez értékben a feldolgozóiparban elérheti a hatmilliárd forintot is. A legnagyobb problémát még mindig a szűkös kínálati oldal jelenti, amit a Magyar Villamos Művek Rt. hosszú távú szerződéseinek újratárgyalásával lehetne feloldani. Az elnök szerint a belföldi kapacitások 80, az importkapacitások 40 százaléka esik ilyen szerződések hatálya alá.
További problémát jelent, hogy nem transzparens a piac, azaz még fél év eltelte után sem lehet tudni, kik az üzletfelek és milyen áron folyik a kereskedés. Ezen úgy lehetne változtatni, hogy - akár állami szerepvállalással - létrehoznának egy energiatőzsdét. Kaderják szerint szükség van a hálózati infrastruktúra fejlesztésére is, amit kormányzati program keretében lehetne megvalósítani, akár uniós támogatással is.
Az uniós tagság miatt 2004 júliusában a nem lakossági fogyasztókkal kell bővíteni a liberalizált energiapiacot. Ezzel a mostani 25-30 százalékos feljogosított fogyasztói állomány 65 százalékra nő. A magyarországi erőművi kapacitások tovább nőttek, az utóbbi 18 hónap alatt mintegy 200 megawattnyi kapcsolt erőművi beruházás valósult meg, illetve a leszerelésre ítélt erőművek nagy részénél is folynak a felújítások. Így a szenes erőművek közül a borsodi, a tiszapalkonyai és a pécsi biomasszás tüzelésre áll át.
