BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az energiaadó nem a lakosság zsebét érinti

2003. augusztus 28. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az energiaadóról szóló kormány-előterjesztés éves szinten mintegy 11 milliárd forintos bevétellel számol, ebből a földgáz 7,5 milliárd forintot, a villamos energia pedig 3,6 milliárd forintot adna – tudta meg a NAPI Gazdaság. Az új adónem a lakosságot közvetlenül nem terheli; árnövelő hatása a földgáznál 4,6–6 százalék, a villamos energiánál 0,8–1,6 százalék körül alakulhat. A kormányzat számításai szerint az energiaadó költségterhe felerészben az állami és önkormányzati intézményeket, felerészben pedig az energiaigényes termelői szektort, például az építőanyag-ipart érinti majd.

A tervezet szerint 2004. január 1-jével hatályba lépő törvény csak a földgázra, illetve a villamos energiára vonatkozna, ugyanis a szénre és a távhőszolgáltatáshoz használt energiatermékekre 2009. december végéig átmeneti mentességet kér az Európai Uniótól a magyar kormány. Az energiahordozóként használt ásványolajok adóztatása továbbra is a jövedékiadó-törvényen alapul.

A tervezet az adó mértékét a villamos energiára megawattóránként 186 forintban, a földgázra gigajoule-onként 56 forintban állapítja meg. Az adózás önadózással, importnál pedig kivetéssel történhet. Így azt fizetnie kell a közüzemi szolgáltatóknak, az energiakereskedőknek, a feljogosított fogyasztóknak, valamint azon energiatermelő cégeknek, amelyek saját felhasználásra termelnek energiát, és azt nem megújuló energiaforrásból állítják elő. Várhatóan adó-visszaigénylésre, illetve -levonásra lesznek jogosultak azon cégek, amelyek hő- és villamos energia előállításához vagy a kohászatban használják fel az energiát, valamint a földgázt vegyipari alapanyagként hasznosítják. Az még nincs eldöntve, hogy az energiaadóztatási feladatokat az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal vagy a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága lássa el.

keret
A kormány a jövő évi költségvetésben 22 milliárd forintos ökoadó-bevétellel számol, ennek felét az energiaadó, a többi a lég-, víz- és talajszennyezés után fizetett környezetterhelési járulék adja.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet