A hetek óta tartó kánikula nyomán a múlt héten a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium, az Országos Munkavédelmi Felügyelet és ÁNTSZ szakemberei között tárgyalások kezdődtek arról, miként módosítsák a meleg időjárásnak megfelelően a munkafeltételeket. A megbeszélések során elsősorban a szabadban, veszélyes helyen dolgozók helyzetét vizsgálják - közölte Rétfalvi Orsolya, a minisztérium szóvivője.
Konkrét tervek még nincsenek - mondta Rétfalvi. Felvetődött a szieszta lehetősége is, de kérdéses, miként volna ez beilleszthető a magyarországi foglalkoztatási rendszerbe. Gondot okozhat például, hogy az így elmulasztott munkaórákat valamikor pótolni kellene. A kérdés azért is fontos, mert a hosszú távú időjárási előrejelzések szerint a következő években is az ideihez hasonló nyár lesz a jellemző - véli a minisztérium.
Az irodában foglalkoztatottak helyzetét is vizsgálják. Az ilyen helyen dolgozók lényegesen kedvezőbb helyzetben vannak, elsősorban a légkondicionálóknak köszönhetően.
Jelenleg több szabályozás is érvényben van a meleg időben való munkavégzésről. Így például nehéz fizikai munka esetén 31 Celsius-foknál melegebb időben negyedórás munka után háromnegyed órás pihenőidő jár. Irodákban pedig 20-24 fok közötti hőmérsékletet kell biztosítani a munkáltatónak; ha ez nem elérhető, akkor óránként 5-10 perces pihenőt kell tartani.
