Még nem is akkreditálták a július elsején alakult Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalt, de egy őszre tervezett törvénymódosítás akár meg is foszthatja kifizető ügynökségi feladataitól. Magda Sándor, a mezőgazdasági bizottság elnöke szerint a központosított forma helyett a megyei földművelésügyi hivatalokkal kellene kifizettetni a támogatásokat, a pályázatokra való felkészülést pedig szakképzett, helyi agrármérnökökkel kell megoldani.
Módosítják a borgazdálkodásról és a hegyközségekről szóló törvényt, az európai bizottsági rendeleteket pedig egy kerettörvénnyel kívánják a magyar jogrendszerbe építeni. Az új szabályok szigorítják az adatszolgáltatást, az engedélykiadást és a hegyközségek működésének rendjét. Bár a borpiacon 15-20 százalékos drágulás várható, a minőség bizonyosan jobb lesz.
Készül ezenkívül egy kerettörvény, amely tartalmazza az élelmiszerekre vonatkozó legfőbb előírásokat, illetve jogharmonizációs céllal módosítják a vadgazdálkodásról és a növényvédelemről szóló törvényt is. A változtatások a külföldi és magyar állampolgárok közötti, ezen jogszabályokban fellelhető megkülönböztetést szüntetik meg. Eszerint a jövőben nem magyar állampolgárságú személy is lehet halőr, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara tagja.
A növényvédelemről szóló törvény módosítását az indokolja, hogy meg kell teremteni a növényvédő szerek és azok hatóanyagainak engedélyezésére vonatkozó előírásoknak az EU követelményeivel való összhangját.
