BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Éves szinten ötezer forintot spórolhatunk a gázszámlán

2003. augusztus 18. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A gazdasági tárcának a kedvezményes gázellátás igénybevételéről szóló rendelete számításaink szerint átlagban a köbméterenkénti bruttó fogyasztói ár 3,1-5,1 százalékos támogatását engedélyezi azon földgázfogyasztó lakosok részére, akik beletartoznak a meghatározott fogyasztási sávba - derül ki a Magyar Közlöny legfrissebb számából. Az október elsejével egy éven keresztül biztosított támogatás emellett a propán-, bután gáz felhasználása, illetve háztartási célú hő- és távhőtermelés esetén is jár, mértéke 6 százalék. A rendelet két támogatási mértéksávot különböztet meg: az egyik éves szinten legfeljebb 1500 köbméter, a másik pedig az 1500-3000 köbméter között felhasznált földgázt jelenti. (A Magyar Energia Hivatal tavalyi adatai szerint egy háztartás átlagosan 1700-1800 köbméter földgázt használ fel évente.) Amennyiben 45,6 forintos átlagos földgázárral számolunk köbméterenként, akkor - óránkénti 20 köbméteres gázmérő-teljesítmény mellett - 1500 köbméter esetén 68,4 ezer forint az éves kiadás, ami a mostani támogatással 64,88 ezer forintra csökkenhet, így a megtakarítás mintegy 3500 forint évente. A 3000 köbméteres fogyasztás és az előbbihez hasonló névleges gázmérő-teljesítmény szerint 136,8 ezer forint a gázszámla az év végén, amit a támogatással 132,1 ezer forintra lehet „leszorítani”, 4700 forintos éves megtakarítással. A rendelet szerint az a fogyasztó, aki túllépi az évi 3000 köbméter földgázfogyasztást, további támogatásra már nem jogosult.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet