Idén 6,6 milliárd forintot fizetnek a fogyasztók a távhő árának áfájából a költségvetésbe - tájékoztatta lapunkat a Pénzügyminisztérium. Jövőre pedig - az árnövekedéssel együtt - 15 százalékos áfával számolva 8,8 milliárd folyik be a büdzsébe, míg 23 százalékos áfával ez 13,6 milliárd forint lenne - közölték a PM-nél.
A miniszterelnök döntése alapján lekerül a napirendről a távhőszolgáltatás áfájának a kérdése, így marad a középső áfakörben. Ez jelenleg 12 százalék, ám jövőre a tervek szerint 15 százalékra emelkedik. A szakemberek szerint a távhő áfáját többek között azért kell a középső áfakategóriában tartani, mert a földgáz ára is ebbe a kategóriába tartozik, és nem szerencsés a két fűtési fajta áfáját különbözővé tenni. A fővárosban egyébként 2001 októbere óta nem emelték a távhő árát, és a Főtáv Rt. tájékoztatása szerint idén októberben egy számjegyű emelés várható. Mindez azért is szükséges lenne, mert az árak 2001 óta nem követik az inflációt, illetve mert a 3 százalékos fejlesztési díj helyett egy százalékot számítottak 2001-ben. A Főtáv szerint egyébként azon szolgáltatók, amelyek a közelmúltban hajtottak végre fejlesztéseket, vagy emeltek árat, vélhetően ősszel nem emelik újra a távhő árait, így a fogyasztóknál csak a háromszázalékos áfaemelés jelentkezik többlettehernél fizetniük.
