BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevés polgármester akar korkedvezménnyel nyugdíjba menni

2003. augusztus 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Eddig mindössze egy érdeklődő telefon érkezett az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatósághoz (ONYF) a polgármesterek korkedvezményes nyugdíjazásával kapcsolatban - tudta meg lapunk Koncz István főosztályvezetőtől. A lanyha érdeklődés oka az lehet, hogy az érintettek még nincsenek tisztában a lehetőségeikkel, illetve az ügyintézés helyett inkább nyaralni mentek.
A településvezetők korengedményes nyugdíjazásáról a parlament a polgármesteri jogállásról szóló törvény júniusi módosításakor döntött, ennek július 1-jei hatálybalépésétől számítva három hónap áll az újra nem választott polgármesterek rendelkezésére, hogy eldöntsék, élnek-e a lehetőséggel. Azok a 2002. október 20-ai választások során újra nem választott polgármesterek jogosultak az öregségi nyugdíjra, akik három választási cikluson, de legalább 11 éven keresztül polgármesterként vagy alpolgármesterként tevékenykedtek, s a tisztség megszűnésétől számított hét éven belül elérik az öregségi (62 éves) vagy a korkedvezményes (55 éves) nyugdíjkorhatárt. A Belügyminisztérium szerint 70-80 újra nem választott polgármester élhetne ezzel a lehetőséggel, ezek összesített illetményalapja korábban havonta 15,8 millió forint volt. Az ONYF várakozásai szerint 8-10 volt településvezetőnél több nem választja a korengedményes nyugdíjat.
A lehetőség bevezetését a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) kezdeményezte, mivel tapasztalatai szerint elsősorban a kistelepüléseken az újra nem választott polgármesterek nehezen tudnak elhelyezkedni, korábbi foglalkozásukból kiesnek, szakmai ismereteik elavulnak. A TÖOSZ-hoz eddig több jogértelmezéssel kapcsolatos telefonhívás érkezett - mondta lapunknak Steiner Erika jogi titkár. A jogszabály ugyanis júliustól hatályos, ami a három ciklust letöltött újra nem választott polgármesterek esetében visszamenőleges, míg az egy és két ciklust teljesített városvezetők - akik három, illetve öt év korkedvezményt kaphatnak - majd csak a következő, 2006-os választások után, a tisztségük megszűnésétől számított három hónapon belül dönthetnek a korengedményes nyugdíj igénybevételéről. Nehézkessé teszi a jogértelmezést az is, hogy a törvénymódosítás szerint a tavaly ősszel újra nem választott, három ciklust szolgált társadalmi megbízatású polgármesterek, valamint a főállású vagy a társadalmi megbízású alpolgármesterek sem választhatják ezt a lehetőséget. A korkedvezményes polgármesteri nyugdíjakat az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig a központi költségvetés biztosítja.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet