BUX 139790.58 0,12 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újraosztják a lakástámogatást

A lakás-takarékpénztárakról folytatott tavalyi egyeztetés során felmerült a támogatás arányának mérséklése. Az áfa-visszaigénylés változtatása nem került szóba - mondta el lapunknak Csabai Lászlóné lakásügyi kormánymegbízott.

2003. augusztus 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- Információink szerint a lakás-takarékpénztári támogatást is megnyirbálná a kormányzat. Úgy tudjuk, hogy a jövőben a 30 százalékos állami támogatást csökkentenék, de a támogatás felső határa továbbra is 72 ezer forint maradna. Mikortól várható változás?
- A lakás-takarékpénztárak működésére vonatkozó törvényt 2002 decemberében fogadta el az Országgyűlés. Akkor az előkészítő munkában a takarékpénztári vezetők elfogadták volna azt a megoldást is, hogy 30 százalékról 20 százalékra csökkenjen az állami támogatás, mivel a kamat jelentősen mérséklődött, de elfogadták az állami támogatás megduplázását is.
- Hogyan alakul jövőre a szocpol? Az eredetileg bejelentettnek megfelelően emelik?
- A gyermekekhez kapcsolódó vissza nem térítendő támogatást a kormány a terveknek megfelelően emeli, így ennek összege 1 gyerekre 800 ezer, 2 gyerekre 2 millió, 3 gyerekre 3,2 millió, 4 gyerekre pedig 4 millió forint lesz.
A nemzeti lakásprogram társadalmi vitájában jogos igényként fogalmazódott meg, hogy használt lakás vásárlásakor is lehetőség legyen a vissza nem térítendő támogatás 50 százalékának felhasználására, az első lakást vásárlók esetében. Abban egyetértés van, hogy ezzel a kérdéssel foglalkozni kell, a bevezethetőség időpontja a pénzügyi feltételek függvénye.

- Korábban úgy nyilatkozott lapunknak, hogy nem csökkentenék az új lakás vásárlása vagy a házépítés után igénybe vehető 400 ezer forintos áfa-visszaigénylést. Még most is ez a koncepció?
- Az áfa-visszaigénylés formájával és mértékével kapcsolatos változások eddig nem kerültek szóba.
- Mennyire független öntől az újonnan létrehozandó lakásügyi hivatal?
- Nem kívánok hosszú távon lakásügyi kormánymegbízott lenni, mert választott funkcióm Nyíregyháza polgármestersége. Országgyűlési képviselőként szívesen dolgozom az önkormányzati szféra finanszírozási rendszerének átalakításán és a lakásügyekért. Támogatom a közeljövőben megalakuló lakáshivatal vezetőjét, hogy a lakás- és építésügy irányításában, a kedélyeket megnyugtató lakáspolitika kialakításában eredményes legyen.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet