BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ősztől átlag öt százalékkal drágulnak a tankönyvek

A tankönyvkiadók az idén 13 milliárd forint forgalomra számítanak, ennek 90 százalékán három társaság osztozik. Ebben az esztendőben az alsó tagozatosokkal bővül azok köre, akik ingyenesen juthatnak hozzá a tankönyvcsomagjukhoz.

2003. augusztus 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete szerint 2003-ban átlagosan inflációközeli, 4-5 százalékos tankönyváremelés várható - mondta lapunknak Koller Lászlóné, a szervezet elnöke. A piacvezető Nemzeti Tankönyvkiadó (NT) és az egyik legnagyobb magánkiadó, az Apáczai is 5-6 százalékos átlagos emeléssel számol.
A tankönyvpiac forgalma várhatóan az idén tavalyhoz képest egymilliárd forinttal, 13 milliárdra növekszik. (A tankönyvek ebben az évben még 0, jövőre pedig 5 százalékos áfakulcs alá esnek.) A forgalom az Oktatási Minisztérium (OM) tankönyvlistáján szereplő mintegy kétezer kiadvány értékesítéséből származik, ami a listán nem szereplő, de az iskolák által használt kiadványokkal együtt elérheti a 15 milliárd forintot - véli Koller Lászlóné. A tankönyvpiac mintegy 90 százalékát a három legnagyobb kiadó, az NT, az Apáczai és a Műszaki Könyvkiadó tartja a kezében, megelőzve a Mozaikot, a Koronát és a Krónika-Novát. Magyarországon 100-200 közöttire tehető a tankönyvkiadással foglalkozó társaságok száma. Az állami tankönyvkiadó részesedése a piacon 45 százalék, mintegy száz könyve közül az idén 50 új kiadvány - tudta meg lapunk Rózsa Gyulától, az NT sajtóreferensétől. Az Apáczai 20 százalékkal részesedik a tankönyvpiacból, az általános iskolák alsó tagozatán ugyanakkora 60 százalékot birtokol - mondta lapunknak Fülöp Péter, a kiadó gazdasági vezetője. A kiadó tavalyhoz képest eddig 6-7 százalékkal több megrendelést kapott, így az inflációt figyelembe véve az idén egy százalék körüli bővülést vár.
Az alaptanterv és a még választható kerettanterv alapján a tanárok maguk állítják össze a tantervüket és az ehhez szükséges tankönyveket is maguk válogatják ki. Egy tanuló átlagosan 10-12 kiadványt használ, az induló évfolyamokon (1., 5., 7., 9.) ennél jóval többet, ám ezeket több évig használják a diákok - mondta lapunknak Szalai Sándor, az OM tankönyviroda vezetője. Az idén az 1-4 évfolyamosok tankönyvcsomagja 3500-7000 forintba, az 5-8 évfolyamosoké pedig 6000-15 000 forintba kerül, az utóbbiban jóval nagyobb a szórás, mivel ide tartoznak a négy évnél hosszabb képzési idejű középiskolák induló évfolyamai is, ami jelentősen növeli a felső határt. Ehhez hasonlóan alakul a 9-12. évfolyamosok tankönyvköltsége is.
Az OM számításai szerint az idén az ingyenes és kedvezményes tankönyvellátás forrásigénye összesen 7,6 milliárd forint, amit a költségvetés biztosít. A kormány tavalyi döntése értelmében 2006-ig teszik ingyenessé az általános és középiskolások számára a tankönyveket. Az első lépcsőben szeptembertől - a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermekek, valamint a három vagy több gyermekes családban élő, továbbá egyedülálló szülő által nevelt tanulók mellett - az alsó tagozaton (1-4 évfolyam) a kiegészítő családi pótlékban részesülő tanulóknak jár ingyenesen a könyvcsomag. E diákok normatívája egyenként 8000 forint, a többiek alaptámogatást kapnak, amelynek összege fejenként 2400 forint. (A jövő tanévben a felső tagozatosok is, majd 2005-2006-ban már a középiskolások is ingyen juthatnak hozzá a tankönyvcsomaghoz.) Emellett a családok az iskolakezdési költségekre augusztusban kéthavi családi pótlékot kapnak (ennek összege 9,2-25,2 ezer forint között lehet).

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet