BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minimáladót is terveznek a cigarettára

2003. augusztus 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A NAPI Gazdaság információi szerint a Pénzügyminisztérium jövőre a cigarettáknál a jövedéki adó emelése mellett bevezetné a minimáladó rendszerét is. A legolcsóbb termékeknél használatos minimáladót a cigaretták tavalyi átlagárából számolnának, így az néhány százalékkal a termékek várható közterhe alatt maradna. (A minimáladót ezer szálra vetítve, tételesen állapítanák meg.) A minimáladó célja, hogy ellensúlyozzák az európai uniós csatlakozást követően beáramló alsó kategóriás külföldi cigaretták nagy tételben való megjelenését.
A cigaretta áprilisi jövedékiadó-emelése árháborút robbantott ki, mert az egyik piaci szereplő nem építette be rögtön kedvelt márkájának árába a termék ezen adónövekedését, s emiatt a piac többi szereplője is csökkentette az árait - írta nemrég a Népszabadság. Piaci elemzők szerint a küzdelem már csaknem egy éve tart. A tavaly augusztusi több mint 20 százalékos adónövekedéssel 2002-ben a termék közterhe nyolc hónap alatt 33 százalék feletti ütemben erősödött, ami önmagában is új helyzetet teremtett a dohánykereskedelmi piacon.
A jelenlegi zavaros helyzetet nem az áprilisi adóemelés okozta, hanem az, hogy a nyári akciók a kiskereskedők tudta nélkül indultak el. A boltosok előzőleg bevásároltak a drágább termékekből, majd megjelentek a 10-20 forinttal olcsóbb, akciós cigaretták. Ez önmagában nem jelentene problémát, ám a kereskedők szerint a gyártók nem váltották vissza a drágább terméket, így a pénzük bennragadt a készletben, ami viszont likviditási nehézségeket okoz. A kereskedők szerint egy kis szakbolt nem teheti meg, hogy a drágább cigarettát tegye ki a pultra. Elemzők szerint a piaci verseny tovább erősödik, hiszen a termék ára jövőre is ütemesen növekszik az adóterhek miatt.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet