BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az italautomaták nehezen térnek át a közös európai valutára

2003. július 31. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Dinamikusan fejlődik a magyarországi ital- és ételautomata (vending)-piac, az iparág idén tavalyhoz hasonlóan 20 százalékos forgalombővülést vár - mondta lapunknak Ábrányi Tamás, a Magyar Ital- és Áruautomata Szövetség (MIÁSZ) elnöke, a Spengler Kft. ügyvezető igazgatója. Az országban jelenleg mintegy 30 ezer ital- és áruautomata működik, ezek árbevétele tavaly 20 milliárd forintot tett ki.
A berendezések 90 százaléka italautomata, amelyek nagyobbik része meleg italt árusít. A 10 százalékot kitevő áruautomaták iránt egyelőre kicsi a kereslet, ám az érdeklődés folyamatosan növekszik.
A kilencvenes évek elejétől kialakult piac még nem érte el a telítettséget. Magyarországon a népességhez képest még mindig tizedannyi automata működik, mint Nyugat-Európában - tette hozzá Ábrányi. Ma már több mint száz vendinggel foglalkozó - gép- és fizetőrendszereket, alkatrészeket, töltőtermékeket és poharakat gyártó, forgalmazó - cég tevékenykedik, közülük 47 tagot tömörít az 1994-ben alapított MIÁSZ. A szervezet a piac 60-70 százalékát fedi le. A forróitalos masináknál a legjelentősebb forgalmazó az Alois Dallmayr Kft., az M. M. Matik Kft., a Nestlé Hungária Kft., a Spengler Kft., a Store Kft. és a Yoppi Hungary Kft., míg a hidegitalosoknál a Coca-Cola Beverages Kft. az egyeduralkodó Magyarországon. A piac várható szűkülésével az állóautomaták után a kisebb közösségek kiszolgálására alkalmas, méretében is kisebb asztali gépek iránt nőhet meg a kereslet - vélekedik az elnök.
A MIÁSZ várakozásai szerint Magyarország uniós csatlakozása az iparág számára pozitív változást hoz, az alapanyagok könnyebben jutnak Magyarországra, ugyanakkor a magyar vállalatok lehetőségeinek bővülését is várja a szervezet, mivel a magyar cégek jóval olcsóbban tudják üzemeltetni (az alacsonyabb bérköltség miatt is) a gépeket, mint nyugati társaik.
Ábrányi szerint a monetáris unióhoz való csatlakozásra hamarosan el kell kezdeniük a cégeknek a felkészülést. Az automatákat euróelfogadó érmevizsgáló berendezéssel kell felszerelni. Az átmeneti időszakban a jelenleg forintot elfogadó és visszaadó masinákat alkalmassá kell tenni, hogy forintot és eurót egyaránt elfogadjanak, s csak forintot adjanak vissza, majd 2008-tól, még a türelmi időszakban az eurót és a forintot egyaránt elfogadják, s csak eurót adjanak vissza, míg végül csak eurót kezeljenek. Egy érmevizsgáló 120-140 ezer forintba kerül, ami az automaták típustól függő árának 6-43 százalékát teszi ki. A MIÁSZ szerint az átállás drága, idő- és munkaigényes feladat lesz, s a költségeket még az is növeli, hogy több régi típusú automata pénzvizsgálóját nem lehet átalakítani, így ezeket le kell majd cserélni.

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet