Legkorábban 2005-ben kezdheti meg a működést a lakáshitelekhez kapcsolható úgynevezett viszontgarancia-rendszer, amelynek segítségével a jelenlegi 50 helyett 15-20 százalékos önerővel lehet kölcsönhöz jutni, a mainál magasabb kamat fejében - mondta a NAPI Gazdaságnak Horváth Csaba, az Országgyűlés lakásügyi albizottságának elnöke.
Ez évente több tízezer fiatal lakáshoz jutását segítheti, akik lakbér helyett inkább saját tulajdon vásárlására költenék a pénzüket. A viszontgarancia az önrészt nehezen kitermelő, 30-35 év alatti fiatalok lakáshoz jutását hozná 3-5 évvel korábbra, a garanciadíjhoz esetükben állami támogatás is járul majd. A piaci viszontgarancia-rendszert pedig az idősebbek is igénybe vehetik.
A garancia ára a hitelköltségekbe építve jelenik meg. Így új lakás építése vagy vásárlása esetén a kamat és kezelési költség együttes mértéke nem 5, hanem 5,5-6 százalék lenne, használt lakásnál pedig 6 százalék helyett 6,5-7 százalékra nőhet a költség. A díj attól is függ, hogy ki mekkora önrészt vállal. Az idősebbek piaci garanciájának kamattöbblete sem haladja majd meg az 1 százalékot - ígéri Horváth.
A készülő garanciarendszer nem érinti a felvehető hitel nagyságát, annak mértéke továbbra is a hitelminősítéstől függ. A saját erőt részben kiváltó garanciarendszer az állam, a bankok és a biztosítók által létrehozott viszontgarancia-intézményből állna, amely csökkenti a kockázatvállalást. Az alapelvek még idén elkészülhetnek, jövőre pedig a szabályozási környezetet alakítják ki, majd az intézményrendszer kiépítése következhet. A hasonló nyugati rendszereknél az önrész akár 10 százalékra is mérséklődhet, ám Magyarországon ennél valószínűleg magasabb marad. Önrészként figyelembe vehető a vissza nem térítendő lakásépítési kedvezmény (szocpol), valamint a lakás-takarékpénztári megtakarítás az ott felvehető hitellel együtt.
