A bankok nagy része várhatóan a most maximalizált szintre - új lakás vásárlásánál vagy építésénél 5, használt lakás vételénél 6 százalékra - emeli a kamat és a kezelési költség együttes mértékét a június hatodiki dátummal kedden megjelent kormányrendelet miatt - vélekednek a NAPI Gazdaság által megkérdezett bankárok. A kamatemelkedés átlagosan fél-egy százalékpont lehet a mostani kamatszinthez képest.
Nagy Gyula, a HVB Jelzálogbank Rt. (HVBJ) vezérigazgatója szerint a jövőben csak a bankok közötti verseny nyomhatja le a kamatszintet. Véleménye szerint újabb termékek kifejlesztése is várható. Gyuris Dániel, a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a kamatmarzs ezzel a határig szűkült. A HVBJ-nél már megkezdődtek, de még nem értek véget a partnerbankokkal folytatott tárgyalások, amelyek során kiderül, ki mennyit vállal az elvesztett kamatmarzsból. Az FHB-nél a tárgyalások e héten kezdődnek, a lépéssel ugyanis megvárták a rendelet megjelenését. A két bankvezető egyaránt úgy gondolja, hogy a hitelfelvételi feltételekben nem lesznek könnyítések. A bankárok további - a hitelintézeteket érintő - változtatást egyelőre nem várnak.
