BUX 139897.12 0,2 %
OTP 45920 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tovább késik a lakáshitel-rendelet

2003. június 9. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Várhatóan csak június 21-én - azaz egy teljes hónappal a kormányrendelet módosításának bejelentése után - lép hatályba a lakáshitelek kamattámogatásáról szóló új szabályozás - tudta meg a NAPI Gazdaság. Így mindazok, akiknek a rendelet bejelentése idején folyamatban volt a hitelkérelme, végig tudják vinni az ügyintézést.
Az eredetileg június elejére ígért hatálybalépés egyre inkább a lapunk által korábban prognosztizált (NAPI Gazdaság, 2003. május 21., 1. oldal) július elsejéhez közeledik. Az erős banki lobbinak köszönhetően ugyanis még múlt pénteken sem írták alá a kormányrendeletet. Bár a jogszabály szövege a Pénzügyminisztériumból már a múlt hét elején átkerült a Miniszterelnöki Hivatalba, a rendelet kihirdetése - információink szerint talán szerdára várható - valójában továbbra is bizonytalan.
A késlekedés az államnak tetemes többletkiadást jelent - a bankoknak pedig többletbevételt -, éppen akkor, amikor megszorító intézkedéseket jelentett be a kormány. Az utóbbi időben egyes hitelintézetek gyorsított ütemben több tíz milliárd forint értékben bocsátottak és bocsátanak ki új jelzáloglevelet a jelenleg is érvényes, maximális 10 százalékos állami támogatás mellett. Eközben ügyfeleiknek a konkurensekhez képest magasabb kamatot számítanak fel. A támogatás mértéke 5 évig nem változhat, így az állam zsebéből nemcsak idén, hanem további négy éven át többet vesznek ki a bankok, mint amennyit majd a módosított rendelet szerint kapnak. Ez a következő években milliárdos többletkiadással terheli meg a költségvetését. Mindez az alacsonyabb kamattámogatás gyors kihirdetésével mérsékelhető lett volna.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet