A két magyar cementipari társaság - a Duna-Dráva Cement Kft. és a Holcim Rt. - már jó ideje próbálkozik a hulladékok együtt égetéséből nyerhető energiafelhasználással, de terveiket, kezdeményezéseiket rendre megtámadták a helyi civil szervezetek és a hatóságok az egyes vizsgálatok kiegészítését, újraértékelését kérve. A konferencián azonban mindenki egyetértett abban, hogy a magyar cementgyárak alkalmasak az egyes hulladékfajták megsemmisítésére, ezáltal a környezeti terhelés csökkentésére. A társaságok számára ezen alternatív tüzelőanyagok olcsó, hosszabb távon ingyenes energiát jelentenek, így a cégek megőrizhetnék versenyképességüket. Ez különösen azért lenne fontos, mert a magyar gyártóknak a rohamosan növekvő keleti import mellett nem kizárt, hogy a jövőben a nyugati cégek mind több termékével is meg kell majd küzdeniük.
Mind a DDC, mind a Holcim a következő egy-két évben szeretné beindítani alternatív tüzelő programját, amely a korábbi tervek szerint az energiafelhasználás 20-30 százalékát fedezné. Jelenleg azonban a szabályzók és a szabályozás miatt már csak 5-6 százaléknyi energiát szeretnének ilyen módon nyerni. Csehországban viszont van olyan cementgyár, ahol a felhasznált energia felét hulladékégetésből szerzik - mondta lapunknak Oberritter Miklós, a cementipari szövetség elnöke. Ezzel viszont a magyar ágazat aligha lesz képes versenyelőnyhöz jutni a piacon.
