BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felére kellene lefaragni a HM rezsijét

2003. május 18. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tárca jelenlegi rezsiköltségének a felét kellene lefaragni - vélekedett Iváncsik Imre, a Honvédelmi Minisztérium politikai államtitkára nemrégiben. Ezzel a lapunknak nyilatkozó Jonathan Frere brit védelmi, katonai és légügyi attasé is egyetértett. Iváncsik elmondta, hogy a tervek szerint a jövőben 7 aktív és 2 tartalékos zászlóaljból állna a honvédség. A vártnál nagyobb leépítésre és több bázisbezárásra kell számítni a védelmi felülvizsgálat kapcsán - jelentette ki Iváncsik. Frere ezredes lapunknak kifejtette, hogy a magyar haderő így 2 dandárból és egy felderítő zászlóaljból állhat, ami 5500-6000 harcoló katonát jelent, s ezt egészítené ki a logisztika. Szerinte Magyarországon az elavult eszközöket és fegyvernemeket nem szabad megtartani, ilyennek említette a nehéztüzérséget, a nehézpáncélosokat, alkalmatlannak véli a BMP-ket, de még használhatónak tarja a BTR-típusú harcjárműveket. Az attasé kijelentette, hogy mielőbb le kell szerelni a MiG-29-es vadászgépeket. Véleménye szerint az érkező 14 Gripen típusú vadászgép elégséges lesz a légtérvédelmi feladatokra, sokkal égetőbb feladat azonban a szárazföldi csapatokat támogató harci és többcélú helikopterek állományának fejlesztése, illetve a légi mozgékonyság elérése, amihez szállítórepülők szükségesek.
Frere szerint a fejlesztés során a gyalogságot támogató könnyűpáncélos és könnyű tüzérségi erőket kell előnyben részesíteni, gyorsreagálású erőt kell kialakítani. Fel kell adni az idejemúlttá ált területvédelmi elveket (ehhez magyar szakértők szerint mintegy 18 dandár kellene), egyes fegyvernemeket meg kell szüntetni, s határon túli hadműveletekre kell felkészülni.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet