Várhatóan ma ül össze az úgynevezett krízisbizottság, mivel a paksi atomerőmű kettes blokkjának május hatodikára tervezett újraindítása az üzemzavarok miatt vélhetően elmarad – értesült a NAPI Gazdaság. A kiesés a villamosenergia-rendszer szempontjából első fokú válsághelyzetet idézett elő; a vonatkozó kormányrendelet szerint a rendszerirányítónak és más illetékes szerveknek be kell nyújtaniuk egy tervezetet a gazdasági tárcához a válsághelyzet kezelésére. Tombor Antal, a Mavir Rt. elnök-vezérigazgatója lapunknak elmondta: több lehetőség van a leállított paksi kettes blokk által megtermelt áram pótlására. Lehet, hogy tartalék erőműveket állítanak rendszerbe, de az is előfordulhat, hogy a versenypiaci importot át kell irányítani a közüzembe, ami a szabad piacon lévő társaságoknak jelenthet komoly költségnövekedést. (Ez utóbbi megoldáshoz Tombor szerint csak a lehető legkisebb mértékig kellene folyamodni.) A mostani helyzet mindenképpen érinti az április végére tervezett kapacitásaukciót is: nem kizárt, hogy azt későbbi időpontra halasztják.
Jelen pillanatban háromféle lehetséges kapacitás áll rendelkezésre – közölte Varró László, a Magyar Energia Hivatal vezető közgazdásza. Az egyik lehetőség főszereplői a széntüzelésű erőművek, amelyek felesleges kapacitásával nincs probléma, viszont drágán termelnek. A másik lehetőség a földgáztüzelésű erőművek használata, ahol a gázellátás jelent problémát, a harmadik az import, ami leginkább Ausztriából vagy Szlovákiából érkezhet versenyképes áron, ám itt a hálózati kapacitás szűkösségével kell megküzdeni.
Általánosan nézve egy ilyen helyzetet, az erőművek nagy része hosszú távú szerződésekkel van lekötve, és ha az MVM Rt. a szerződések fölött is vásárol áramot, akkor azt akár kedvezményesen is megkaphatja – mondta Müller Mihály, az MVM sajtófőnöke, majd hozzátette, hogy a nyári fogyasztás általában alacsonyabb, mint a téli. Kocsis István, a Paksi Atomerőmű Rt. vezérigazgatója egy tegnap tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a társaságot jelentős károk érik az üzemzavarral összefüggésben, ugyanis ha a blokk karbantartása nem fejeződik be a május hatodikai határidőre, akkor ezt követően a napi állásidő 50 millió forintos árbevétel-kiesést jelent. Emellett a 30 károsodott fűtőkazetta értéke is több százmillió forintot tesz ki. Varró szerint – bár egyelőre nem lehet tudni, hogy mennyi időre esik ki a kettes blokk – az atomerőműben előállított áram ára nem nő, de a teljes energetikai portfólióra várhatóan hatással lesz. Mivel jelenleg még hatósági árszabályozás van, a gazdasági miniszter év közbeni áramáremelést is elrendelhet, de erre még nem volt példa.
