BUX 138954.79 -0,39 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az ET-terv vesztesei lehetnek az utasbiztosítók

2003. március 20. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európa Tanács döntött az egységes európai egészségbiztosítási kártya bevezetéséről. Ennek célja felváltani minden formanyomtatványt, amely jelenleg szükséges egy másik tagországban való kezeléshez, egyszerűsíteni az eljárásokat és a költségek visszatérítését. A NAPI Gazdaság értesülései szerint a 2004. június 1-jével hatályba lépő új rendszerben a kártya az első lépésben az E-111-es formanyomtatványt váltaná ki, megkönnyítve az EU-állampolgárok ideiglenes külföldi tartózkodását, akár nyaralásról, tanulásról vagy munkavállalásról van szó.
A bizottság számít arra, hogy az előkészítés utolsó szakaszában már a tagjelölt országok is részt fognak venni, bár a szoros határidő miatt várhatóan derogációt kérnek a kártya bevezetésére.
A tb-ellátási rendszer egyszerűsödése idővel mérsékelheti az utasbiztosítások iránti keresletet. Az ilyen termékek forgalmazói szerint a jelenlegi, több esetben bonyolult adminisztrációval járó szisztéma mellett volna piacuk az utasbiztosításoknak. Német Attila, a QBE-Atlasz Biztosító értékesítési és marketingigazgatója elmondta, hogy az utasbiztosítások assitance-szolgáltatásai mentesítik a biztosítottat valamennyi kezelési költség megfizetésétől, ráadásul lehetőség van olyan biztosítások megkötésére is, amelyek nem pusztán az alapellátás, hanem többletszolgáltatások (például magánklinikák) igénybevételét is lehetővé teszik az ügyfeleiknek.
Az EU-csatlakozást követően a magyarok hazai befizetéseik alapján az összes tagállamban jogosulttá válnak a támogatott egészségügyi szolgáltatások igénybevételére. Lengyel Balázs, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főosztályvezetője szerint a formanyomtatvány megléte csak az unió bizonyos országaiban - például Spanyolországban - jogosít fel automatikusan a szolgáltatások igénybevételére. Németországban és Ausztriában - amely országokban hazánk polgárai a tb-befizetésük alapján már jelenleg is jogosultak sürgősségi egészségügyi szolgáltatásra - az E-111-es nyomtatványt egy betegbiztosítónál kell leadni, ahol cserébe a biztosított egy elszámolólapot kap, amely feljogosítja orvosi szolgáltatás igénybevételére. Az uniós rendeletek értelmében a másik tagállamból érkezők a helyben lakó és biztosított állampolgárokkal kerülnek azonos elbírálásra, és ez vonatkozik az esetleges biztosítotti hozzájárulásokra (co-payment) is. Így a beteg oldaláról nézve az ellátás nem biztos, hogy teljesen ingyenes, sőt adott esetben lehet, hogy sokkal több hozzájárulást kell fizetnie az ellátásért, mint amit a hazájában már megszokott. Épp ezért a magyar állampolgároknak fel kell készülniük arra, hogy a támogatott gyógykezelés után is fizetési kötelezettségük keletkezhet.
Németországban és Ausztriában csak jelképes, néhány eurós díjat kell fizetni az igénybe vett gyógykezelések után, ám például Franciaországban csak a járóbeteg-ellátás árának egy bizonyos részét - jellemzően 70 százalékát - fedezi az alapbiztosítás. Ez utóbbi országgal kapcsolatban külön gondot jelent, hogy a támogatást a francia társadalombiztosítás visszatérítéses rendszerben utólag számolja el, vagyis a kezeléskor a teljes összeg fizetendő.

Barabás János T.
Barabás János T.
Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet