BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiürült a húsosok intervenciós kasszája

2003. március 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Gyors állami beavatkozásra van szükség a sertéstenyésztők helyzetének javítása érdekében, ellenkező esetben ugyanis drasztikusan csökkenhet a vágóállatok száma - közölte Zádori László, a Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT) titkára a szervezet sajtótájékoztatóján. Zádori szerint a kormánynak hárompontos intézkedési tervet kellene végrehajtania, melynek révén el lehetne kerülni, hogy az őszre az egekbe szökjön a sertéshús ára. A javaslat értelmében 20 forinttal növelnék az élő sertés exportjának kilónkénti állami támogatását, 800 millió forintot kapnának a feldolgozók költségeik csökkentésére, valamint a jelenlegi túlkínálat megszüntetését segítendő heti 10 ezer sertés levágását is dotálná a kormány. Az intézkedésekre összesen 2,7 milliárd forintot kér a terméktanács, mely összeget a hűtőházakban tárolt hús későbbi eladása csökkenthetné számottevően - közölte Zádori.
A jelenlegi szabályozási rendszer április 30-ig van érvényben, a VHT szerint ezt követően a kormány segítsége nélkül nem tudják tartani a 265 forint kilogrammonkénti felvásárlási átlagárat. A terméktanács februárban 600 millió forinttal támogatta a piaci szereplőket, intervenciós kasszája azonban kiürült, mivel a 687 millió forint tervezett bevételnél 200 millió forinttal kevesebbet fizettek be a VHT-tagok. A NAPI Gazdaság megkeresésére a földművelésügyi tárcánál egyelőre nem kívántak nyilatkozni a terméktanács kérelméről.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet