BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csúszik a gázliberalizáció

A hiányzó jogszabályok és a piaci sajátosságok miatt a földgáztörvény megszületését követő egy éven belül aligha lesz olyan feljogosított fogyasztó, amely szerződést tud kötni valamely szabadpiaci partnerrel - vélekedik az Ipari Energiafogyasztók Fórumának főtitkára.

2003. március 17. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A földgázpiacon egyáltalán nincs szó olyan forrásbőségről, mint ami az árampiacot jellemzi - vélekedik a földgázpiac liberalizációjáról Drucker György. Az Ipari Energiafogyasztók Fórumának (IEF) főtitkára emlékeztet arra, hogy Európában - az egyetlen Nagy-Britannia kivételével - a szó szoros értelemben vett kereskedelem nem tudott kialakulni a piacnyitás után.
Magyarországon - a Mol által megtermelt földgázon kívül - mindössze két csövön halad gáz, az egyiket a Panrusgas, a másikat a Ruhrgas-Gaz de France konzorcium üzemelteti, ráadásul mindkettőn Oroszországból származó nyersanyag érkezik. Drucker szerint emiatt aligha lehet majd kínálati piacra számítani, azt pedig, hogy a ma már a piacon lévő szolgáltatók közül ki lesz hajlandó szabad kapacitásokat meghirdetni a feljogosított fogyasztóknak, attól függ, hogy hogyan alakulnak majd a közüzemi díjak. A jelenlegi díjszabályozás mellett a szolgáltatók aligha tudnának kedvezményes árat kínálni az ipari nagyfogyasztóknak.
Az IEF főtitkára úgy véli, a törvény meghozatala után is hosszú idő telhet el, amíg a liberalizációhoz szükséges valamennyi kiegészítő jogszabály és végrehajtási rendelet megszületik. Példaként az árampiac megnyitását idézi: ott az alapjogszabály 2001. végi megszületése után is csak az idén köthettek le a feljogosított fogyasztók alacsonyabb beszerzési árat kínáló szabadpiacon kapacitásokat. Ez a csúszás a szakember szerint annak ellenére történt, hogy az áramvásárlások esetében a kínálati piac lehetősége megvolt, ám a hazai vásárlás kötelezettségének előírásával a rendszer nem idézte elő a kapacitások felszabadítását. Drucker György elmondta, hogy a problémákat az árampiacon 2-3 hónap alatt orvosolhatták, ám a gázpiacon ennél sokkal komolyabb vitákra kell felkészülni. Az IEF főtitkára szerint ezért, ha 2004. január elsejétől meg is nyílhat a piac, az arra feljogosított fogyasztók csak a törvény megszületése után 1 évvel lesznek képesek saját szolgáltatót találni. Mindez azt jelenti, hogy az első feljogosított fogyasztók 2004 nyara előtt aligha tudnak egyedi szerződést kötni földgázszolgáltatásra.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet