BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Virtuálissá válik a búzaszubvenció

2003. március 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar búzaexportőrök által szorgalmazott - vélhetően jövő héten megjelenő -, tonnánkénti 2000 forint exporttámogatás nem biztos, hogy kielégíti a hazai cégek igényeit (NAPI Gazdaság, 2003. február 26., 13. oldal). Eddig ugyanis arról szóltak a hírek, hogy az Európai Unió tagországain kívülre irányuló kivitel után lehet majd a szubvenciót igényelni. A napokban azonban olyan pletykák kaptak szárnyra, hogy a CEFTA-országokba szállítandó áru esetében sem lehet állami támogatásért folyamodni. A hírt Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség elnöke megerősítette lapunknak. Szerinte amennyiben ez a pont nem kerül ki a tervezetből, az virtuálissá válik.
Amennyiben a hírek valóban megalapozottaknak bizonyulnak, s a rendelet így jelenik meg, az igencsak komoly fejtörést okozhat a magyar szállítóknak. A magyar búzakivitel mintegy 80 százaléka ugyanis az említett országokban talál vevőre. Ezen túlmenően csak a közel- és távol-keleti, illetve észak-afrikai államokba lehetne érdemben szállítani. A jelenlegi háborús helyzetben ez azonban meglehetősen nehéz feladatnak ígérkezik.
Irakban, Egyiptomban, Marokkóban és Algériában egyelőre nem gyűjtenek készleteket, gabonát jelenleg Törökország, Líbia, Tunézia és Jordánia vásárolna. Az említett katonai helyzet miatt viszont az árak befagytak, a szállítási költségek az egekbe szöktek, nem beszélve a hasonlóan változó biztosítási díjakról. A magyar exportlehetőségeket az sem javítja, hogy az Egyesült Államok - miként európai kereskedők vélik - növelheti az élelmiszersegélyeket a várható iraki konfliktust megelőző diplomáciai lépések részeként. Így jószerivel egyetlen ország, Bosznia maradna, ahová támogatottan lehetne exportálni.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet