A sokadszor újraindított haderőreform jótékony hatással lesz a hadi büdzsére. A GDP egyre nagyobb hányadát kitevő katonai költségvetés, illetve a tervezett leépítés hatására az egy katonára jutó költés jelentősen növekedhet. Ezzel nemcsak a katonai keresetek kiigazítása válik lehetővé a Honvédelmi Minisztérium (HM) számára, de a korábbinál többet költhet fejlesztésekre és beruházásokra is. A kilencvenes évek közepén megállt ugyan a katonai kiadások reálértékének csökkenése, ám az a lassú növekedés nyomán sem éri el az 1989-es szintet.
Nem meglepő a bejelentett leépítés, mivel a hadsereg modernizálásának költségvonzata ezermilliárdos nagyságrendű, s eközben a mindenkori haderőt még működtetni is kell, s a NATO-n belüli elvárások miatt erre is mind többet kell fordítani. A bejelentett leépítés nyomán nem várható, hogy a bázishelyőrségek hálózata lényegesen átalakul. A HM jelenleg mintegy száz ingatlant használ, beleértve a minisztérium épületeit, a raktárbázisokat és repülőtereket, lokátorállomásokat, a magasabb egységeknek és azok alegységeinek helyőrségeit. A helyőrséghálózat esetleges átalakítása csak a védelmi felülvizsgálat után lehetséges. A férőhely a jelenlegi hadseregnek bőségesen elegendő, a néhány évvel korábbi laktanyaleépítés ellenére is. A helyőrségek számának további kurtítása csak akkor valószínű, ha egyes egységeket összevonnak, s az alakulatok feltöltöttségét növelik. A „civilizált” ingatlanok a HM-től első körben az ÁPV Rt.-hez kerülhetnek.
A HM jelenlegi 45 ezres létszáma „fájdalommentesen” mintegy 9 ezer fővel csökken, ha nem hívják be a sorozottakat, míg a háttérintézményekben - nyugdíjazásokkal együtt - mintegy 3 ezer fős leépítés lehetséges. Az állományon belül várhatóan nem változik jelentősen a harcoló alakulatok - jelenleg 27 ezer fős - létszáma.
A majdani 33 ezres létszámból így csak ötezren dolgoznak majd a tárcánál és a háttérintézményeknél. Az utóbbiaknál állásban lévő katonák egy része számíthat arra, hogy a jövőben harcoló alakulatokhoz irányítják őket. A HM szerint a honvédségnél sok a tiszt, ám kevés az altiszt. A 2005-től szünetelő sorozás miatt a korábbi sorállományúak egyes feladatait a szerződésesek látják majd el, bizonyos feladatokat a HM civilekkel fog végeztetni, az átállás azonban évekig tart majd.
