Nem valószínű, hogy - a londoni példa nyomán - 5-7 éven belül felvetődik a Budapest belső területeinek gépkocsiforgalmát csökkentő útdíj bevezetése - tudtuk meg Pásti Imrétől, a Városháza forgalomtechnikai alosztályának vezetőjétől. Az útdíjról hasonlóképpen nyilatkozott 2002 végén Demszky Gábor főpolgármester is. Pásti közlése szerint a fővárosnál nincs kidolgozott program a belvárosba áramló napi több mint 300 ezer jármű útdíjjal történő ritkítására. Ugyanakkor az alosztályvezető elismerte, hogy a jelenleginél hatékonyabb eszközök szükségesek a tömegközlekedés előnyben részesítésére. Erre példaként a Thököly út egy szakaszának új forgalmi rendjét említette, ahol az úttest közepére vezetett buszsávot elkülönítették a forgalomtól. Hasonló eredményt várnak a fővárosnál az új jelzőlámpa-irányító és a forgalmat figyelő kamerarendszertől.Több nagy metropolisban, így New Yorkban és Szingapúrban is sikerrel alkalmazták az útdíjat a belváros gépkocsiforgalmának csökkentésére - mondta lapunknak Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.
Szingapúrban például 71 százalékkal csökkent a belterület zsúfoltsága, ami pesze együtt járt a tömegközlekedés jelentős fejlesztésével - tette hozzá Lukács. A több százezer jármű távoltartására a munkacsoport szerint nem jelentenek megoldást a jelenleg 4 ezer férőhely kapacitással rendelkező fővárosi parkolóházak sem. A gyakran említett buszsávos megoldást pedig nem alkalmazhatják az olyan szűk szakaszokon, mint amilyen a Budakeszi út vagy a 10-es út.
