Az Európa-terv részeként a magyar uniós csatlakozás után, 2004. május elsejétől ingyenesen látogathatóak lesznek az állami tulajdonú múzeumok Magyarországon - jelentette be a múlt héten Medgyessy Péter miniszterelnök. Az ingyenessé tétel költségvetési kihatásait azonban még megbecsülni is nehéz, a bejelentés ugyanis még az intézményeket felügyelő Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumát is meglepte - tudta meg a NAPI Gazdaság.
Annyi bizonyos, hogy az intézkedés csak az állami kezelésben lévő múzeumokra vonatkozik, az önkormányzati vagy magánkézben lévőkre nem. Ráadásul csak a múzeumokat érinti, a többi intézményt (kiállítótermet, galériát, képtárat) nem. Jelenleg a magyarországi múzeumok és azokhoz hasonló intézmények száma 815, ezek közül várhatóan 40-60-ban lesz ingyenes a látogatás. A tervek szerint az uniós tagság napjától kezdve mindenki - azaz nem csak a magyarok - számára ingyenes lesz a belépés.
A bejelentett intézkedés korábban csak a tárca belső előterjesztéseiben szerepelt, költségbecslések nélkül. Az első számítások várhatóan egy hónap múlva készülnek el. Az egyik első feladat az intézmények alapítóleveleinek átnézése, hogy kiderüljön, melyik állami tulajdonú. A tervezést nehezíti, hogy a múzeumi adatgyűjtés jelenleg nem szerepelteti külön soron a jegybevételeket. Statisztika csupán a teljes saját bevételről készült, ahol a jegyen kívül a információs anyagok kiadásából, a terembérletből és más hasznosításból származó pénzek együtt szerepelnek. A becslések szerint az állami múzeumok éves büdzséjének 14-15 százaléka származik saját bevételből, aminek átlagosan a felét adja a látogatóktól származó jegybevétel. A tervek szerint az érintett intézményeknél a jegybevétel-kiesést a büdzsé a 2002-es látogatottság alapján pótolja. A KSH legutóbbi jelentése szerint egyébként a fogyasztói kosárban a múzeumi belépők ára emelkedett a legnagyobb, 17 százalékos ütemben 2002 és 2003 januárja között.
Az egyik leglátogatottabb magyarországi intézmény, a szentendrei Kovács Margit kerámiagyűjtemény tavaly 120 ezer 711 fizetővendéget fogadott, míg az összes látogató száma meghaladta a 147 ezret - tudtuk meg a múzeum munkatársától. A teljes árú belépőjegy 550 forint, míg a kedvezményes 250 forint. A látogatók közül 90 ezren külföldről érkeztek. A Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága által irányított múzeum jegyárbevétele így megközelíti az évi 60 millió forintot.
Az állami tulajdonú Iparművészeti Múzeum tavalyi látogatóinak száma 59 ezer volt, ebből több mint 23 ezren fizettek teljes áru jegyet - derül ki a múzeum által rendelkezésünkre bocsátott adatokból. Vasárnap a gyermekes családoknak és a diákoknak már eddig is ingyenes volt a belépés. A belépődíj teljes kiesésével mintegy 14 millió forint bevételtől esne el az intézmény, ha azt nem pótolja az állam.
