A magyar kormány nem kért felvilágosítást és nem is tervezi, hogy a brüsszeli NATO-központhoz fordul az amerikai katonák esetleges Magyarországra történő áthelyezésével kapcsolatban - tudtuk meg Matyuc Pétertől, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatójától. A honvédség technikailag ugyan képes volna szállást biztosítani egy néhány ezer fős amerikai kontingensnek, de a szóba jöhető laktanyák, így a hajmáskéri volt szovjet laktanya állapota annyira leromlott, hogy csak milliárdos beruházással lehetne őket elfogadható állapotba hozni - reagált Matyuc a napokban elhangzott bejelentésre, miszerint 70 ezer Nyugat-Európában állomásozó amerikai katonát vezényelnének át kelet-európai bázisokra.
Tovább nehezítene egy ilyen mértékű átvezénylést, hogy mindössze két katonai repülőtér, a kecskeméti és a taszári rendelkezik a nagy szállítógépek fogadására alkalmas leszállópályával és technikai berendezéssel - tette hozzá a főigazgató. Bár a taszári bázis használatára az amerikai hadvezetés csak a kormánytól kapott engedélyt, ha egy tízezres nagyságrendű kontingenst kellene az országnak a közeljövőben befogadni, ezt vélhetően csak az Országgyűlés hozzájárulásával vállalná a kormányzat - mondta Matyuc.
A NAPI Gazdaság által megkérdezett szakértők szerint az Egyesült Államok az áthelyezési tervet elsősorban nem a kelet-európai potenciális befogadó országoknak címezte, így nem valószínű, hogy a közeljövőben hivatalos felkérés is érkezne a kormányhoz. A valódi címzettek Németország, Belgium és a többi NATO-renitens, akik könnyen kegyvesztetté válhatnak a Pentagon szemében, amennyiben továbbra is az amerikai érdekek ellenében politizálnak Irak ügyében. James Jones NATO-főparancsnok bejelentése így elsősorban diplomáciai jelentőséggel bír - vélik az elemzők.
