A napokban együttműködési megállapodást írt alá Benedek Fülöp, a Nemzeti Földalapot (NFA) felügyelő államtitkár, valamint Barát Gábor, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) főigazgatója a földért életjáradék program végrehajtásáról. A megállapodás értelmében a kifizetési mechanizmusba az NFA a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot és a MÁV Rt. Nyugdíjigazgatóságát is bevonja. A január 27-én elindult programban a 60 év fölötti nyugdíjasoknak nyílik lehetőségük arra, hogy egy és húsz hektár közötti birtokukat az NFA-nak életjáradékért cserébe felajánlják. Értékhatárként százezer és hárommillió forintot jelöltek meg.
A rendelet értelmében március 27-éig lehet jelentkezni, utána 30 napos hiánypótlásra van lehetőség. Benedek Fülöp az aláíráskor megjegyezte, hogy a rendelet ismételt kihirdetésére lehetőség van, így azok is beléphetnek a programba, akik csak a jelzett időpont után érik el a 60 éves korhatárt. Azt is vizsgálják, hogy a rokkantnyugdíjasok hogyan lehetnének kedvezményezettek, vagyis hogyan léphetnének be 60 évnél fiatalabban a programba, jelenleg ugyanis erre nincs mód.
A életjáradék megítélésekor prioritásuk van azon tulajdonosoknak, akik egy földrészlettel rendelkeznek, vagyis a felajánlott területre csak ők vannak bejegyezve. Az osztatlan közös tulajdonú területek megvételét is szeretnék megoldani - erre vélhetően a második félévtől nyílik lehetőség -, ám ehhez a jogszabály módosítása szükséges.
Az életjáradékot egyébként a felajánlott föld piaci értékének kétszerese alapján határozzák meg. A kiutalt összeg jelenleg forrásadó-köteles, idővel azonban adó- és illetékmentessé kell tenni - jelentette ki Benedek Fülöp.
Az NFA a folyó évben harmincezer hektár föld megvásárlását tervezi, amelyből a földért életjáradék program keretében megvett terület mintegy 20 ezer hektárnyit tesz majd ki. Az NFA lapunk által megkérdezett megyei (Békés, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok) irodáiban úgy tájékoztattak, hogy jelentős a program iránti érdeklődés.
