Amennyiben a következő, február 4-i ágazati bértárgyalások sem vezetnek eredményre, úgy a villamosenergia-iparban működő szakszervezetek sztrájkot hirdetnek - közölte Gál Rezső, a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VDSzSz) elnöke egy tegnapi sajtótájékoztatón. A bértárgyalások során az Országos Érdekegyeztető Tanács ajánlásának megfelelően 4,5 százalékos reálkereset-növekedést követelnek. Az ágazat privatizált társaságainak munkaadói hajlandóak a megegyezésre, de az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. csupán a bruttó átlagbér 4,5 százalékos emelését javasolta.
Az ágazati szakszervezeteknek már korábban meg kellett volna állapodniuk az idei évi béremelésekről a Villamosipari Társaságok Munkaadói Szövetségével, ám a szakszervezetek elfogadhatatlannak tartják az ÁPV Rt. ajánlatát, mivel szerintük a 4,5 százalékos bruttó béremelés mellett 3,6-6,85 százalékos reálbérveszteséget szenvednének el. Gál szerint amennyiben a február eleji tárgyalások sem hoznak sikert, úgy már a bértárgyalás másnapján összeülnek a szakszervetek vezetői, hogy döntsenek a kialakult helyzetről. A terveik között szerepel egy kétórás figyelmeztető sztrájk, amelynek során 10 százalékkal csökkentenék a Vértesi Erőmű, és a Paksi Atomerőmű egyik blokkjának teljesítményét. A VDSzSz vezetője szerint ez a lépés a lakossági szolgáltatásra nem lesz hatással.
B. A.
