A gázár szabályozásának alapjait, valamint a részleges piacnyitást is tartalmazza az új gáztörvény, amely várhatóan február elején kerül a parlament elé - közölte Podolák György, a parlament gazdasági munkacsoportjának alelnöke egy tegnapi sajtótájékoztatón. A jelenlegi törvénnyel ellentétben az új gáztörvény célja lesz többek között az egységes versenyfeltételek megteremtése, az új piaci szereplők megjelenésének elősegítése, illetve a Magyar Energia Hivatal (MEH) jogköreinek bővítése. Podolák szerint amennyiben a megfelelő versenyfeltételek megvannak, úgy első körben a nagyfogyasztók - azaz az óránként 500 köbméternél több gázt fogyasztók - szabadon dönthetnek, hogy honnan kívánnak vásárolni. Ezek a társaságok a teljes, évi 12-13 milliárd köbméter földgázfogyasztás 40-43 százalékát használják fel. A törvényjavaslat szerint a szabadpiacra lépés természetesen nem lesz kötelező. A liberalizált piacon a földgáz árát a piac szabályozza majd, de a szállítással, tárolással és elosztással kapcsolatos díjak meghatározása állami kézben marad. Az új gáztörvény elfogadása után liberalizálttá válhat a csővezeték-építés és megszűnhet a hálózatépítés monopóliuma is. Mindezekkel együtt a lakossági fogyasztók továbbra is a közüzemi szerződés szerint vásárolhatják a földgázt, de az új törvény olyan árszabályozást kíván bevezetni, amely szerint a fűtési célú lakossági földgázárak legfeljebb az infláció mértékében nőnek. Azt, hogy a lakossági gázár emelését mikortól kompenzálják, egyelőre nem lehet tudni, az viszont már most biztosnak látszik, hogy a megemelt bányajáradék többletét - 32-40 milliárd forintot - a lakossági gázárak támogatására fordítják.
B. A.
