BUX 139124.28 -0,13 %
OTP 45200 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gondok a ciklus végéig

2002. december 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A költségvetés önkormányzatokról szóló fejezetéhez benyújtott módosító indítványok életbelépésével a települések egyharmada juthat a jelenleginél több szabad forráshoz - állítja az MSZP önkormányzati szakértője. A Fidesz véleménye szerint ugyanakkor a szabad források jelentős részét elviszi a fedezet nélküli kötelezettségként rájuk rótt közalkalmazotti béremelés. A hosszú távú finanszírozási gondok megoldását csak a ciklus végére ígéri a nagyobbik kormánypárt.

A jövő évi költségvetés önkormányzatok finanszírozásáról szóló részéhez több mint harminc módosítási javaslatot nyújtott be az MSZP, ezek életbelépésével az önkormányzatok egyharmada juthat a jelenleginél több szabad forráshoz - tudtuk meg Jauernik Istvántól, az Országgyűlés önkormányzati bizottságának szocialista alelnökétől. A települések másik kétharmadának helyzete változatlan marad, így minden helyhatóság képes lesz kifizetni a megemelt közalkalmazotti béreket. Jauernik szerint továbbra sincs megoldás ugyanakkor arra, hogyan lehetne felszámolni az önkormányzatok által évről évre halmozott működési veszteségből eredő hiányt. A települések helyzetét érdemben befolyásolja, hogy 2003-tól a gépjárműadó teljes összege helyben marad, és 5-ről 10 százalékra nő az szja önkormányzatok által felhasználható része. A forrásmegosztási vitákra az önkormányzati törvény jövő évi módosítása hozhat megoldást. Az iparűzési adóból csak szerény bevételhez jutó kistelepüléseknek a társulási normatíva emelkedése jelenthet pótlólagos bevételt, míg végső esetben a pénzhiánnyal küzdő önkormányzatok a kormány által garantált 3 milliárd forintos, felülről nyitott kasszából pályázhatnak forrásért - közölte az MSZP szakértője.
A 3 milliárdos kassza csak töredékét képes fedezni az önkormányzatok összesen 117 milliárd forint jogos igényének - mondta el lapunknak Szita Károly, Kaposvár fideszes polgármestere. Bár az adóügyi szabályozás a települések számára kedvezően alakult, a megnövekedett szabad forrásokat sok helyen teljes egészében a kötelező béremelésekre kell fordítani, mivel a normatívanövekedés e bérfejlesztéseknek csak felére nyújt megfelelő fedezetet. Az infrastrukturális beruházások megindítását ugyanakkor teljesen ellehetetlenítik az amúgy is szűkös erőforrásokkal rendelkező kistelepülési önkormányzatok esetében a pótlólagos támogatáshoz való jutás feltételei. A bérhiki-nek csúfolt 3 milliárd forintos kasszából ezek szerint csak azon települések részesülhetnek, amelyek valamennyi szabad forrásukat már a béremelésekre fordították, de még így sem tudták előteremteni a szükséges összeget - mondta a polgármester.
S. M.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet