A kormány a napokban fogadta el a Nemzeti Információs Társadalom Stratégiájának előkészítésére szolgáló előterjesztést, s a testület várhatóan január 10-én újabb három, a hírközlési törvényhez kapcsolódó rendeletet hagy jóvá - mondta Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter a parlament informatikai bizottságának ülésén. E rendeletek között szerepel frekvencia-árverésről, illetve a hírközlési törvény által életre hívott Egyetemes Távközlési Támogatási Alapról szóló jogszabály. Úgy tudjuk, a tárca tisztában van azzal, hogy a törvény által bevezetett egyetemes szolgáltatás jogintézménye hibás koncepción alapszik, ezért ennek megváltoztatása az átfogó jogszabály-revízió során alapvető célkitűzése a minisztériumnak. (A szolgáltatók egy része is osztozik ezen a véleményen, s az érintett - főként internet- - szolgáltatók szeretnének megszabadulni fizetési kötelezettségüktől). A Vivendi pedig azon az állásponton van, hogy csak abban az esetben képzelhető el a befizetés eltörlése, ha az együtt járna az ellátási kötelezettség megszüntetésével. Ez viszont azt jelentené, hogy a kedvezményre egyébként rászorulók is teljes áron jutnának a szolgáltatáshoz, ami kizárná őket a kommunikáció lehetőségéből. A minisztérium szerint azonban az új koncepció kialakításáig szükség van a rendszer működtetésére a jogbiztonság és az egyetemes szolgáltatás biztonsága érdekében.
Az előbbi rendeletek mellett 2003. május végéig megszületik a szakmailag egyeztetett jogszabálytervezet, s a tervek szerint 2003. októberben módosítja a parlament a tavaly elfogadott hírközlési törvényt, amely már teljes egészében alkalmazkodik az uniós gyakorlathoz. A módosított jogszabály 2004. január elsején lép életbe, bizonyos pontjai pedig Magyarország EU-csatlakozásától érvényesek.
D. J.
