Összesen 48 vállalatot érint a magyar kormánynak a versenypolitikai fejezet lezárása érdekében a brüsszeli bizottsággal kötött alkuja, ezek döntő többsége elfogadhatónak tartja az egyezség feltételeit - mondta Csillag István, a gazdasági tárca vezetője a pénzügyminiszterrel és a cégek képviselőivel folytatott keddi megbeszélés után. Az átalakuló adókedvezmény-rendszerben továbbra is részt kíván venni szinte valamennyi érintett, és a gazdasági miniszter nem tudott olyan vállalkozásról, amely az eddigi kedvezmények átalakítása miatt venni akarná a kalapját. A változások az uniós csatlakozás pillanatában lépnek hatályba, és a kedvezményezetti körbe való bekerülés előfeltételeként a vállalatoknak regisztráltatniuk kell magukat az illetékes kormányzati szervnél. Amely cég nem lép át az új rendszerbe, 2007-ig továbbra is részesülhet az önkormányzatok által nyújtott helyiadó-kedvezményekben - tette hozzá Csillag.
Az új szabályozás szerint az adókedvezmény igénybevételének lehetősége a kedvezmények és a beruházás arányától függ majd. Eszerint a cégek az eredeti feltételek szerinti ideig lesznek jogosultak a százszázalékos társaságiadó-kedvezményre beruházásuk értékének 3/4-ig, illetve feléig, attól függően, hogy 2000 előtt vagy az után váltak jogosulttá a kedvező elbánásra.
Újságírói kérdésre válaszolva László Csaba pénzügyminiszter kijelentette: nem tart attól, hogy a nagyobb autóipari befektetők az országból való távozásra kényszerülnének. Bár az autóipari cégek számára a kedvezményre jogosító aránypár lényegesen kisebb, László számításai szerint még így is messze az iparági átlag fölötti profitot kellene produkálniuk a Magyarországon gyárral rendelkező cégeknek, hogy a kedvezmény hatálya ne legyen érvényes rájuk.
S. M.
