Brüsszeli tudósítónktól:
A magyar főtárgyaló, Juhász Endre tegnap átnyújtotta az EU soros dán elnöksége - még a tizennégyek jóváhagyására váró - korábbi javaslataira a magyar kormány válaszát. A dán elnökség pozitívan fogadta az agrárkvóták növelésére vonatkozó magyar igényeket. A szántóföldi növényekre érvényes hozamreferencia nagyobb termelési eredményt, következésképpen több közvetlen jövedelemtámogatást tesz lehetővé. Az új magyar javaslat ugyancsak jobb tej- és marhahúskvótát tartalmazott, amelyet tegnap elfogadhatónak találtak. Mivel a kvóták esetében a tizenötök főként az EU brüsszeli bizottságának véleményére hagyatkoznak, ez lényegében úgy tekinthető, hogy az utolsó pillanatban sikerült kedvezőbb feltételeket kapni.
Továbbra is vitás azonban a költségvetési kompenzáció és az agrártámogatások kérdése. A dán elnökség - Juhász szerint - megerősítette, hogy ezekben az úgynevezett horizontális, tehát a többi tagjelöltet is érintő kérdésben csak a jövő heti koppenhágai csúcson várható megállapodás.
Magyarország elfogadja a dán javaslatnak a 2004-re vonatkozó költségvetést javító részét, vagyis azt, hogy a költségvetési hozzájárulás harmadával csökkenjen a májusi csatlakozás miatt és pozitív választ ad a kiegészítő forrásokra is. Ugyanakkor a magyar álláspont szerint, ha 2004 és 2005-ben az országra nem lesz érvényes az EU jelenlegi támogatási rendszere, akkor méltányosnak talál további költségvetési forrásokat. Ez a tárgyalási elv egyébként egybevág a visegrádi négyek hétvégi megállapodásával. A kormány visszautasítja a mezőgazdasági közvetlen jövedelemtámogatás kezdeti 25 százalékos arányát és a saját költségvetésből történő kiegészítésének nagyobb arányát is kéri, beleértve az EU vidékfejlesztési alapjának felhasználását.
Gordon Tamás
