Nem tud elindulni a jövő februárban Dél-Olaszországban megrendezendő cyclocross-világbajnokságon a jelenlegi első számú magyar versenyző, Vinczeffy Zsolt. A részvétel mintegy százezer forintra tehető költségeihez a pénzügyi nehézségekkel küszködő Magyar Kerékpársportok Szövetsége nem tud hozzájárulni, ami egyben azt is jelenti, hogy nem képviseli majd versenyző a magyar színeket Olaszországban. Vinczeffy eddig négy világbajnokságon vett részt, ebből háromnak a költségeit maga, illetve szponzorai állták, és csak egy alkalommal kapott támogatást a szövetségtől. A világbajnokságon a nemzeti bajnokságok két legjobbja indulhat, így összesen mintegy nyolcvanan állnak majd rajthoz a 6 perces körökből álló, összesen 10 körre tervezett versenyen. A szakág a hazai színtéren sem áll jobban pénzügyileg, ugyanis Vinczeffy szerint az országos bajnokság megszervezésére egyelőre nem áll rendelkezésre a megfelelő fedezet. A külföldi gyakorlattal ellentétben a magyar kluboknak nincsen önálló cyclocross-szakosztályuk, és egyetlen magyar kerékpáros sem indul kizárólag cyclocrossversenyeken - igaz, ezt a pénzdíjak szinte teljes hiánya miatt csak nehezen engedhetnék meg maguknak.
A száz főre tehető állandó versenyzői állomány bővülését a gépek és ruhák magas árai sem segítik elő. Egy használható minőségű cyclocrossfelszerelésbe legalább 150 ezer forintot kell fektetnie a kezdő versenyzőnek - tudtuk meg Takács Balázstól, a hét végén Pécsett megrendezett Magyar Kupa-forduló kategóriagyőztesétől. A speciálisan kialakított vázzal rendelkező kerékpár legalább 100 ezer forint, míg a sárban gyalog csak egyedi tervezésű kerékpároscipőben lehet előrébb jutni, ami újabb 20 ezer forintot kóstál. A felszerelést egy legalább 15 ezer forintos bukósisak és 15-20 ezer forintért egy vízhatlan kezeslábas teszi teljessé - tette hozzá Takács.
S. M.
