Kiváló teljesítménnyel lett ezüstérmes a vasárnap véget ért 35. sakkolimpián a Lékó Péter, Polgár Judit, Almási Zoltán, Gyimesi Zoltán, Ruck Róbert, Ács Péter nemzetközi nagymesterek alkotta magyar csapat, amely 56 partijából mindössze egyet vesztett el, húszat nyert meg. Tizenegy csapat ellen győztünk, míg az oroszok csak tízszer nyertek - tőlünk kikaptak -, így a győzelmek száma alapján mi érdemeltük volna az aranyat - értékelte a magyar sakkválogatott huszonkét év óta legjobb olimpiai eredményét Kállai Gábor szövetségi kapitány. Véletlenül se higgye azonban senki, hogy ne lennék elégedett, hiszen a csapat 2,5 ponttal az általam elvártnál is többet gyűjtött - tette hozzá.
A második helyért összesen nettó 9 750 000 forintot vághat zsebre a csapat, miután a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium előzetesen fejenként 1 625 000 forint jutalmat ajánlott fel, a személyi jövedelemadó befizetését átvállalva. Az összeg azt is tükrözi, hogy a minisztérium hasonló elbírálásban kívánja részesíteni a sakkszövetséget, mint a többi sportágat - nyilatkozta Köpf Károly sportért felelős helyettes államtitkár. (Az első helyért egyébként nettó 14 700 000 forint járt volna.)
A jutalom felét egyformán osztom el a hat játékos között, a másik felét a megszerzett pontszámok arányában. Ez azt jelenti, hogy aki a legtöbb pontot szerezte, az kapja a legnagyobb jutalmat, de a kitűnő eredmény miatt nem lesz nagy különbség a versenyzők között - válaszolta titokzatosan tegnap a szlovéniai Bledből útban hazafelé a NAPI Gazdaság kérdésére a szövetségi kapitány.
Szakértőnk, Horváth Csaba nemzetközi nagymester, az 1998-as olimpiai csapat tagja szerint a férfiválogatott az Élő-pontszámok alapján ugyan a harmadik legerősebb volt a toronymagas esélyes Oroszország és Ukrajna mögött, de a végeredmény azt mutatja: északkeleti szomszédaink nem tudtak beleszólni az érmes helyek sorsába, csakúgy, mint több más, a rendkívül tömör mezőnyben szintén az élbolyba várt együttes. Grúzia nem tartozott az esélyesek közé, Örményország harmadik helye viszont csak kisebb meglepetés. Szerencsére a nagyon fiatal magyar csapatot nem érdekelte, hogy a kínaiak a közelmúltban többször borsot törtek a mieink orra alá: az utolsó fordulóban az ellenük aratott 3:1-es győzelem csattanós válasz volt a korábbi pofonokra - fogalmazott a nemzetközi nagymester. A nagyarányú győzelem azért is figyelemre méltó, mert a kínaiak a pókerhez hasonlítható hazárdjátékukkal egészen a magyarok elleni meccsig versenyben voltak a dobogóért. A szerencsejáték azonban ezúttal kevésnek bizonyult, mert a mieink sokkal taktikusabbak voltak - mondta Horváth Csaba. Szerinte nem lenne méltányos senkit kiemelni a csapatból, de Ács Péter bebizonyította a kétkedőknek, hogy nem véletlenül nyert ifjúsági világbajnokságot. Az orosz álomkommandó végül mindössze 1 ponttal előzte meg a mieinket, egy Kaszparovval jobbak voltak a magyaroknál - tette hozzá.
Ezt megelőzően utoljára 1980-ban nyertek ezüstöt a magyarok, amikor Máltán balszerencsés körülmények között - úgynevezett Buchholz-számítással - a szovjetekkel szembeni holtversenyből lett végül második hely. Ugyancsak azonos pontszámmal végzett a válogatott a harmadik helyen Ukrajnával együtt két évvel ezelőtt Isztambulban, de a számolgatás miatt mégis lecsúsztak a dobogóról - mondta szakértőnk. A férficsapat mellett a hölgyek is kiemelkedően teljesítettek. Horváth József, a női csapat kapitánya a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta: előzetesen mindenki kiegyezett volna az ötödik hellyel, a papírforma ugyanis csak a 14-15. helyet ígérte. A lányok végül bravúros hajrával érték el az egyébként összesen kétmillió forinttal, azaz fejenként félmillióval jutalmazott eredményt.
B. P. A.
